REKLAMA

Będzie rzecznik praw zwierząt? PiS nie mówi "nie"

2021-07-30 06:57
publikacja
2021-07-30 06:57
Będzie rzecznik praw zwierząt? PiS nie mówi "nie"
Będzie rzecznik praw zwierząt? PiS nie mówi "nie"
fot. Tiara Photo / / Shutterstock

Rząd krytykuje projekt Lewicy o powołaniu nowego organu, chroniącego czworonogi; jednak nie wyklucza tego w przyszłości - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

"Czy swojego rzecznika dostaną też zwierzęta? To niewykluczone. Rząd uważa, że +powołanie rzecznika ochrony zwierząt może być istotnym elementem systemu ochrony zwierząt na dalszych etapach jego budowy i wzmacniania+. Takie zdanie pojawiło się w stanowisku do projektu o rzeczniku praw zwierząt, który wniosła Lewica. Propozycja przewiduje, że nowy organ miałby pozycję zbliżoną do rzecznika praw obywatelskich i roczny budżet 5 mln zł. W przypadku niehumanitarnego traktowania zwierząt mógłby samodzielnie prowadzić postępowanie wyjaśniające albo zwrócić się o zbadanie sprawy np. do prokuratury. Szczegóły propozycji rządowi się jednak nie podobają" - pisze gazeta.

Dziennik donosi, że w wysłanej opinii do Sejmu rząd wskazuje na niedoróbki projektu i twierdzi, że jego nazwa nie powinna brzmieć "rzecznik praw zwierząt”, lecz "rzecznik ochrony zwierząt".

"Rz" podkreśla, że rząd obawia się w dodatku, iż rzecznik mógłby dublować kompetencje już istniejących organów, np. Inspekcji Weterynaryjnej. Dlatego informuje o swoim negatywnym stanowisku, jednak w dokumencie zawarł też zdanie o tym, że rzecznik może być "istotnym elementem w przyszłości".

"Rząd sprawia wrażenie, jakby stał w rozkroku. Gdyby ruszyło rozpatrywanie naszej propozycji w Sejmie, mielibyśmy większe szanse na wybadanie jego stanowiska" – mówi gazecie Beata Maciejewska z Lewicy, przedstawicielka wnioskodawców.

"Rz" zauważa, iż wśród czołowych polityków PiS nie brakuje osób o sympatiach prozwierzęcych - są nimi prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański czy minister rolnictwa Grzegorz Puda. Paweł Suski, były poseł PO i były szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w rozmowie z gazetą twierdzi, że są oni nastawieni pozytywnie do zmian w systemie ochrony zwierząt.

"Przypominam sobie rozmowy z Czabańskim, który opowiadał się za powstaniem służby zajmującej się ochroną zwierząt, podległej MSWiA. Sprawa rzecznika była z kolei dyskutowana z Pudą, jeszcze przed powierzeniem mu funkcji ministra" – mówi "Rzeczpospolitej" Suski. Jednak również on twierdzi, że zamieszanie wokół "piątki dla zwierząt" było dla PiS zbyt dużym szokiem, by szybko wróciło do podobnych projektów. (PAP)

wni/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Ochrona zwierząt

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki