Będzie program "Babcia Plus"? Minister Rafalska przygląda się urlopom babcinym

Minister Elżbieta Rafalska sprawdzała, jak na Węgrzech funkcjonuje polityka rodzinna. Jak donosi "Fakt", szczególnie zainteresowała ją kwestia tzw. urlopów babcinych.

U naszych sąsiadów dziadkowie i babcie mogą włączyć się w opiekę nad małym dzieckiem i mocno zaangażować w pomoc młodym rodzicom. Istnieje tam możliwość wykorzystania przez dziadków specjalnego urlopu, w czasie którego opiekują się swoim wnukiem. 

Jak donosi dziennik, na Węgrzech płatny urlop macierzyński trwa trzy lata. Jeśli matka zechce wrócić do pracy przed jego zakończeniem, pozostałą jego część mogą wykorzystać pracujący dziadkowie i zająć się dzieckiem. 

– Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy – mówiła Rafalska. 

W Polsce długość urlopu  macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt 
  • 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojaczków
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Rodzice mają do dyspozycji minimum 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 lub 34 urlopu rodzicielskiego (w zależności od liczby dzieci urodzonych w czasie jednego porodu). Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać mama lub tata dziecka.

KWS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 jiira

A ja proponuje program 'Obywatel +'. W ramach niego kazda osoba posiadajaca polskie obywatelstwo ma brawo do bezterminowego pelnoplatnego urlopu samorozwojowego. Koszty ponosi pracodawca. Powinno to spowodowac wzrost kreatywnosci, obnizyc chorobowosc i ogolnie nadejscie wszelkiej szczesliwosci dla naszych polskich obywateli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne