REKLAMA

Będzie obowiązkowa, ale dużo łatwiejsza matura z liczenia

2008-01-03 06:22
publikacja
2008-01-03 06:22
Nowa, obowiązkowa matura z matematyki ma być łatwiejsza. Jak ustalił dziennik "Polska", Ministerstwo Edukacji Narodowej kończy prace nad nowym egzaminem. Próbne arkusze egzaminacyjne mają być gotowe w ciągu miesiąca.

Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak zapowiada, że egzamin maturalny z matematyki będzie dostosowany do możliwości licealistów. Będzie sprawdzał umiejętność rozumowania i zastosowania matematycznych prawideł w rozwiązywaniu codziennych problemów.

MEN chce utrzymać wskaźniki zdawalności matury na poziomie 80 procent. Nie planuje jednak ani obniżenia wymagań co do minimalnej liczby punktów z matematyki, ani okresu przejściowego przy jej wprowadzeniu na maturze.

Za dwa lata z matematyką na maturze zmierzą się wszyscy podchodzący do egzaminu. Tymczasem według międzynarodowych badań edukacyjnych PISA, fatalnie z matematyką radzą sobie uczniowie techników i liceów profilowanych, czyli około jednej trzeciej maturzystów. W ogólniakach młodzi Polacy uzyskali z testu matematycznego 570 punktów. W technikach i liceach profilowanych nawet o 100 punktów mniej.

O przywrócenie obowiązkowej matury z matematyki politycy spierali się od 10 lat. Pod koniec lat 90. przymierzał się do tego minister edukacji Mirosław Handke. Projekt przekreśliła jego następczyni Krystyna Łybacka.

"Polska"/kl/dabr
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki