REKLAMA

Będzie obowiązek rejestracji audio i wideo kontroli technicznej pojazdów

2018-04-05 09:10
publikacja
2018-04-05 09:10

O wprowadzeniu obowiązku rejestracji audio i wideo badań w stacjach kontroli pojazdów mówił w czwartek pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny, pytany o planowane zmiany w funkcjonowaniu stacji kontroli pojazdów.

/ fot. Grzegorz Jakubowski / FORUM

Pytany w Polsat News, czy rząd rozwiąże problemy stacji kontroli pojazdów oraz jakie zmiany są planowane w ich funkcjonowaniu, Woźny poinformował, że jest "cały pakiet zmian i poprawek, wśród których najważniejsze jest doprowadzenie od tego, żeby te kontrole miały realny charakter i realny wymiar".

"Są dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze wprowadzenie obowiązku rejestracji audio i wideo tej kontroli technicznej. Dlatego, że mamy masowe sygnały - i to po tym, kiedy powiedzieliśmy, że będziemy reformować sposób działania stacji kontroli pojazdów - do mnie masowo zgłaszają się właściciele stacji kontroli pojazdów, którzy podpowiadają, jak pomóc w tym, żeby ten system kontroli miał realny, prawdziwy charakter" - powiedział.

Jednocześnie zapowiedział wprowadzenie systemu, który spowoduje, że "będziemy na pewno wiedzieć, czy dany samochód przekroczył stację kontroli pojazdów i czy ta kontrola się odbyła" oraz "obowiązków związanych z badaniem jakości spalin tych samochodów, w trakcie badania tego samochodu".

"Możemy sobie patrzeć na to, co działo się w Stanach Zjednoczonych z Volkswagenem, jakie Volkswagen miał tam problemy, ile miliardów dolarów kar i odszkodowań musiał zapłacić na rzecz klientów. Te kary zostały zapłacone w związku z tym, że przekraczano dopuszczalny poziom emisji spalin" - mówił.

Pełnomocnik premiera podkreślił, że "ludzie, którzy pracują w stacjach kontroli pojazdów, pełnią bardzo ważną funkcję publiczną, bo oni tak naprawdę decydują o tym, czy samochody, które poruszają się po polskich drogach, są w należytym stanie technicznym". W jego ocenie pracownicy takich stacji "nie do końca powinni funkcjonować w warunkach konkurencji gospodarczej".

"Wiadomo, że jak się konkuruje, to kierowcy mogą wybierać tę, a nie inną stację kontroli pojazdów, dlatego, że poszczególne stacje mogą być bardziej liberalne, jeżeli chodzi o kryteria stosowane w trakcie kontroli. I to jest kwestia, która wymaga absolutnie fundamentalnego przemyślenia i ustanowienia na nowo" - podkreślił.

Woźny pełnił funkcję wiceministra przedsiębiorczości i technologii, gdzie odpowiadał za problem walki ze smogiem w Polsce. W połowie marca znalazł się jednak w grupie 17 wiceministrów odwołanych przez premiera. Następnie premier powierzył Piotrowi Woźnemu funkcję pełnomocnika prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze", który jest odpowiedzialny m.in. za kontakt rządu z jednostkami samorządu poszczególnych szczebli w sprawach dotyczących poprawy jakości powietrza.

Pytany w czwartek "za ile pracuje", Woźny zapewnił, że funkcję pełnomocnika premiera wykonuje za darmo, gdyż powierzono mu ją społecznie. "Natomiast pracuję w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a moje poprzednie pobory zostały znacząco zredukowane, o 40 proc." - dodał.

Na uwagę, że nie do końca jest tak, że rząd nie ponosi kosztów związanych z jego pracą, Woźny stwierdził, że "jakieś koszty związane z poprawą jakości powietrza dla Polaków trzeba pewnie ponosić; gdzieś muszę być zatrudniony i gdzieś funkcjonować". "Biorę pieniądze z tytułu zatrudnienia w gabinecie politycznym w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii" - podsumował. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy

edytor: Sonia Sobczyk

rud/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
dadar123
Kolejny pisowski kłamca
andregru
A kto zapłaci za to przymusowe "kino" - oczywiście kierowcy .Świetny pomysł myślącego inaczej .
eltor
Ale się panoptykon robi. Tylko czekać, aż z biegiem czasu kolejne grupy zawodowe będą musiały być nagrywane i obserwowane przy pracy "dla naszego bezpieczeństwa"
ajwaj
nie strasz, bo zaczne sprawdzac w miejskim kiblu, czy nie ma kamer
"dla dobra kienta" (powieszenie, utopienie itd.) :)
_jasko
Pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste Powietrze" niech najpierw zainstaluje rejestratory spalin na kominach elektrowni węglowych, a następnie nich się zainteresuje jaki węgiel faktycznie sprzedawany jest odbiorcom prywatnym.
fred_
Bardzo dobrze, koniec kombinatorstwa i zalatwianych przegladow.
Potem takie niesprawne samochdy powoduja wypadki.
dadar123
A ja myślałem, że kierowcy, np. z BOR, obecnie SOP...
ajwaj
Przemysl dojenia smutnych kierowców rozwija sie doskonale,
i to nie koniec...
Kazdy kto musi jezdzic i tak zaplaci... bo wlasnie musi
Przeglady na calkiem zmotoryzowanym "zachodzie" najczesciej dot. WAZNYCH podzespolów > hamulców, kierownicy, swiatel, opon, wycieraczek itd. i jest OK..
fakpejsy
Czyste powietrze = brak chemtrails!!!
jkl777
Proponowalbym ci poszukac braintrails... wyjdzie to wszystkim na dobre.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki