Będzie nowa instytucja finansująca inwestycje

Polska będzie miała swój EBOiR - zapowiada minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Inwestycje Rozwojowe połączą siły.

Źródło: FORUMOd lewej: premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i minister skarbu Włodzimierz Karpiński


Szef resortu wyjaśnia, że nowa instytucja ma pomóc w finansowaniu inwestycji. Dwa filary czyli dłużno-gwarancyjny oraz inwestycyjny pozwolą na wsparcie polskiej gospodarki gdy zabraknie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Nową instytucję, zdaniem Włodzimierza Karpińskiego będzie można nazwać polskim EBOiR-rem.

"Myślimy o okresie, kiedy skończy się perspektywa finansowa (UE - PAP), dlatego te dwa filary ten dłużny, gwarancyjny i ten inwestycyjny, chcemy połączyć tak, żeby stworzyć polski EBOiR, który stanie się wehikułem ekonomicznym wspierającym rozwój polskiej gospodarki" - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie Karpiński. Połączenie BGK i PIR miałoby mieć miejsce do końca 2015.

"Do końca tego roku zaangażowanie BGK w umowy kredytowe finansujące inwestycje w infrastrukturę przemysłową, i infrastrukturę logistyczną sięgnie 19 mld zł, a wartość gwarancji dla małych i średnich firm sięgnie 17 mld zł" - powiedział minister.

"Drugi filar, inwestycyjny - PIR zaangażuje do przyszłego roku ponad 10 mld zł w projekty inwestycji w infrastrukturę energetyczną, chemiczną, przemysłową. Program Inwestycje Polskie do końca 2015 roku to 40 mld zł na inwestycje o kluczowym znaczeniu dla kraju. Pieniądze które pochodzą z prywatyzacji chcemy, żeby z powrotem wróciły do polskiej gospodarki" - dodał.

Minister skarbu powiedział, że jego wśród jego priorytetów jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. W różne inwestycje energetyczne skarb inwestuje obecnie około 60 miliardów złotych.


PAP/bg/ jtt/Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/zr
Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Obiektywnie

Jak się chce ruszyć gospodarkę to się podatki obniża a nie kolejne biura dla kolesi i rodzinki robi...

! Odpowiedz
0 8 ~wehikułnieekonomicz

Wehikuł tak, jak najbardziej - kilka osób na pewno znajdzie miejsce na pokładzie za 100 tys/ miesięcznie

! Odpowiedz
0 8 ~Adam

PIR to przecież ch..j, d..pa i kamieni kupa. Więc teraz to samo będzie też z BGK? Co za durnie rządzą!

! Odpowiedz
3 22 ~jakotakowie

Eurokołchoz pełną gębą. Nowe posadki dla rządowych nieudaczników finansujących z publicznych pieniędzy nieudane projekty za które nikt nie będzie brał odpowiedzialności

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil