REKLAMA

Będzie można zbudować dom bliżej cmentarza. Projekt ustawy

2021-10-13 10:13
publikacja
2021-10-13 10:13
Będzie można zbudować dom bliżej cmentarza. Projekt ustawy
Będzie można zbudować dom bliżej cmentarza. Projekt ustawy
fot. visivastudio / / Shutterstock

Według rządowego projektu nowej ustawy budynki wolno będzie stawiać nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych. Dom powinien być jednak podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy chcą większych ustępstw – donosi Prawo.pl.

Jak donosi portal, obowiązujące przepisy dotyczące cmentarzy pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku i generują wiele problemów. Rząd przygotował projekt nowej całkowicie ustawy o cmentarzach. Nowe przepisy mają uporządkować także zasady budowy w pobliżu murów cmentarnych. 

Projekt przewiduje, że cmentarz nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 150 m m.in. od budynków: mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, niepodłączonych do sieci wodociągowej. Odległość może być zmniejszona do 50 m, jeżeli wspomniane budynki są podłączone do sieci wodociągowej. Podobnie zasady obowiązują dzisiaj.

Ale szykują się też i zmiany – informuje Prawo.pl. Nowe przepisy pozwalają budować w odległości 35 m od murów cmentarnych pod warunkiem, że inwestycja będzie podłączona do sieci wodociągowej, a za murami znajdują się kolumbaria (zbiorowe grobowce). Informacja o lokalizacji powierzchni z kolumbariami będzie publikowana w regulaminie cmentarza. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić odległości wymagane do wydania zgód budowlanych.

Takie rozwiązania nie do końca podobają się samorządowcom.

„Kolumbarium nie stwarza zagrożenia sanitarnego, dlatego powinno się pozwolić budować w odległości już 10 m. Jesteśmy także za zmniejszeniem pozostałych rygorów. Obowiązujące przepisy powstały w latach 50. ubiegłego wieku, a od tego czasu wiele się zmieniło. Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, aby budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości” - zapowiada cytowany przez portal Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. 

Innego zdania jest Piotr Jarzyński, partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.

„Uważam, że dalsze zmniejszanie odległości pomiędzy cmentarzem a zabudową byłoby nieuzasadnione, biorąc pod uwagę zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego i negatywne oddziaływanie cmentarzy na otoczenie. Nie mogę sobie także wyobrazić, aby większość ludzi chciała zamieszkać w odległości np. kilkunastu metrów od cmentarza” – twierdzi prawnik na łamach Prawo.pl.  

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
itso_widmo_bieli
to jest skandal !
ertom
Bzdura jakaś. W Żernicy (koło Gliwic) pobudowali nowe domy po drugiej strony ulicy, czyli jakieś niecałe 10 metrów od cmentarnego płotu.
jpelerj
Po co za murem? Od razu zainwestować w mały domek w środku.
koba2020
no, taki do 70m2 ze studnią głębinową

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki