"Będzie mniej owoców, a ceny wzrosną"

Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców będą niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosną - uważa szef Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhard Makosz. Jego zdaniem uszkodzenia roślin sadowniczych na skutek majowych mrozów są duże.

(YAY Foto)

W nocy z 9 na 10 maja temperatury w Polsce spadły nawet do minus 8 stopni C. Najbardziej ucierpiały kwiaty wszystkich gatunków roślin sadowniczych w regionach grójecko-wareckim i Białej Rawskiej. Duże szkody są na Podkarpaciu, zwłaszcza w rejonie Przemyśla.

Profesor zaznaczył, że wstępną ocenę spodziewanych zbiorów czereśni i wiśni można opracować pod koniec maja, a jabłek i gruszek - po opadzie świętojańskim. Jednak, jego zdaniem "pewne jest, że niższe będą tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców niż w poprzednich dwóch latach. Wyższe będą ceny skupu i detaliczne". Swoją opinię naukowiec przygotował na podstawie informacji o poziomie szkód uzyskanych od ponad 50 sadowników ze wszystkich rejonów sadowniczych oraz od sześciu ekspertów i doradców branżowych.

Prof. Makosz wskazał, że mróz uszkodził kwiaty czereśni i wiśni w regionie sandomierskim i lubelskim. Na tych terenach oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa straty widać też na drzewach jabłoni rosnących w dolinach i zagłębieniach. W terenach wyżej położonych szkody są niewielkie.

Średnie uszkodzenia kwiatów są w regionach łódzkim, skierniewickim, kieleckim i na Podlasiu, a najmniejsze - na Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zdaniem profesora, jeśli w okresie kwitnienia drzew panowały tam warunki do dostatecznego zapylenia kwiatów, można się spodziewać normalnych zbiorów wszystkich owoców.

Prawie we wszystkich regionach kraju najmniej w wyniku mrozów ucierpiały śliwy. Spośród różnych odmian jabłoni, najbardziej wrażliwe na niskie temperatury okazały się kwiaty odmian Jonagold, Red Jonaprince i Idared, a bardziej odporne - Gala i Gloster. Z odmian grusz, najbardziej ucierpiały kwiaty Xenii.

Przymrozki spowodowały też szkody w wielu krajach europejskich - m.in. w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii, północnej Francji, Słowenii, Austrii i w środkowej części Ukrainy.

Naukowiec wyjaśnił, że kwiaty drzew owocowych są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturach -3 do -4 stopni C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatury, zależy też od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian.

awy/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ba

Coś takiego? Chyba czeka nas głód.

! Odpowiedz
2 3 ~Mi_

Ceny wzrosną na dzień może dwa a jak towar się nie sprzeda to wiadomo co będzie promocja 75% w dół albo śmietnik.

! Odpowiedz
1 3 ~niepelnosprawny_org

to sie jeszcze okarze, na przedwiosniu było sucho, ale pozniej zaczeły padac deszcze, wiec bardzo urodzajna pogoda, no chyba, ze tylko w moim regionie...
fakt, było zimno, noce były z przymrozkami, czasem niemałymi, ale dobre sady sie utrzymały...
nie ma tragedii...

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Idared w dużej mierze poszedł się walić bo jest wcześniakiem - najwcześniej startuje. Później kwitnące odmiany będą. Albo i nie nie bo kto wie co jeszcze.

! Odpowiedz
0 2 ~Volodia

Warzywa są zdrowsze

! Odpowiedz
1 7 ~taka_jedna

Polacy nic sie nie stalo -
byli mrozy, beda sankcje - owoce nie potrzebne

! Odpowiedz
3 0 ~polak2

i przestana rozwozić owoce po wsiach za darmo ?jak było do tej pory ?jabłka ,marchew buraki i inne ...........

! Odpowiedz
0 4 ~MacGawer

Czasami opłaca się mieszkać o "rzut beretem" od polskiego bieguna zimna. U nas zima tak naprawde skończyła się tydzien temu i jabłonie dopiero teraz ZACZYNAJA kwitnienie. Grusze i wiśnie w czasie największych mrozów były w początkowej fazie kwitnienia więc straty nie powinny byc duże. Czereśnie prawdopodobnie nie zaowocują bo -8 to nie prelewki, nawet liście malin mają uszkodzenia mrozowe!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

zebys wiedział, biegun polnocny za kilka, kilkanascie lat ma sie znalezc na syberii (badania naukowe, mapa przesuwania bieguna polnocnego od 1880), wiec całkiem mozliwe, ze sie ochładza w Polsce i wiosna jest zimna...

! Odpowiedz
3 4 ~mazowszanin

Ostatnio przeczytałem,że w krajach UE pogoda była w tym sezonie bardziej łagodna i zbiory mają być na poziomie przeciętnym. U nas jak zawsze wykorzystując okazję już nakręcają klientów i prognozują potężne podwyżki cen.W naszym nieszczęsnym kraju są albo klęski urodzaju lub nieurodzaju owoców. Ponadto ten cholerny deszcz pada wtedy kiedy chce a nie jak chce plantator (szkoda im inwestować w urządzenia do podlewania plantacji kiedy tego potrzebuje jak robią to np. Węgrzy od kilkudziesięciu lat). Oczywiście dzisiaj na targowisku w Milanówku widziałem truskawki po 25 zeta za kg. W kolejce po truskawki stało chyba ze 100 osób. Chyba nie starczyło dla wszystkich chętnych.Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne