Będzie łatwiej latać dronami. Nowe zasady ruchu lotniczego już w przygotowaniu

Urząd Lotnictwa Cywilnego chce nowego prawa dla kierujących dronami. W opracowaniu jest już nowe rozporządzenie, które ma zmienić niektóre zasady. Ma być łatwiej, przede wszystkim dla tych, którzy bezzałogowe statki powietrzne wykorzystują w pracy zawodowej.

Będzie łatwiej latać dronami. Nowe zasady ruchu lotniczego już w przygotowaniu
Będzie łatwiej latać dronami. Nowe zasady ruchu lotniczego już w przygotowaniu (Bankier.pl)

Do połowy ubiegłego roku wydano prawie 2,5 tys. pozwoleń na kierowanie dronami. W pierwszej połowie tego roku wydano już 1000 kolejnych, a liczba firm produkujących w Polsce te urządzenia przekroczyła już 4 tys. Teraz dla zawodowców, którzy muszą zdobyć uprawnienia do kierowania dronami, zasady ruchu w przestrzeni powietrznej mogą być łatwiejsze – do takich informacji dotarła redakcja RMF FM.

Główną zasadą poruszania się dronem jest kierowanie nim w zasięgu wzroku kierującego. Podstawową zmianą wynikającą z opracowywanego rozporządzenia miało by być zrezygnowanie z tej zasady. Jak wynika z doświadczeń i współpracy międzynarodowej, ULC stwierdziło, że można to robić bezpiecznie.

– Największa potrzeba jest teraz w zastosowaniach profesjonalnych dronów. W tej chwili żeby latać dronem poza zasięgiem wzroku można latać tylko w specjalnej przestrzeni wydzielonej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, co obwarowane jest i czasem, i sporymi wymaganiami. Zwykłemu użytkownikowi często ciężko jest przebrnąć przez to. W pewnym zakresie chcemy to odblokować – powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Szymański z ULC. Dodaje przy tym, że wejście nowych przepisów w życie to bardziej kwestia miesięcy niż lat.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 brachson

A tymczasem w komunistycznych, i o wiele bardziej zatłoczonych niż Polska Chinach, latam dronem bez zezwoleń, kursów i innych regulacyjnych ułatwień.

! Odpowiedz
0 3 ~ecce

Polska agencja żeglugi powietrznej = burdel do natychmiastowej likwidacji za totalną samowolkę w poruszaniu się za dala od korytarzy powietrznych tanich linii i wojskowych nad Warszawą w porozumieniu ze skorumpowanymi i skompromitowanymi do cna włodarzami miasta

! Odpowiedz
1 4 niepelnosprawny_org

powinny byc surowe kary dla podgladaczy, bedziemy w końcu zmierzac do całkowitego "big brothera" naszego zycia...

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl