Będzie gorąco

Tesla/Fisker. Co łączy obu producentów? Podobieństw jest dużo. Nawet za dużo.

Podobieństwa? Obie firmy stworzyły przyjazne środowisku samochody, w obu nad autami pracowali ci sami ludzie, a stworzone samochody ostatecznie trafią na drogi. Pięknie? Okazuje się jednak, że nie jest tak różowo, jak na to wygląda…

Wydawałoby się, że w tak przyjaznym i spokojnym dla otoczenia odłamie motoryzacji, jakim są auta ekologiczne, wszelkie waśnie i spory praktycznie nie istnieją. Kto jednak tak uważa, grubo się myli. Tesla pozwała Fiskera i raczej bez sądu się nie obejdzie!

Sprawa wygląda na całkiem poważną. Chodzi bowiem o kradzież pomysłów, projektów i technologii, nad którymi pracowały obie firmy. Jak się okazuje Henrik Fisker (założyciel Fisker Coachbuild), razem z Bernhardem Koehler’em (dyrektor do spraw operacyjnych w Fisker Coachbuild) pracowali dla Tesli przy projekcie nowego elektrycznego sedana o nazwie WhiteStar. Według Tesli, obaj panowie niespecjalnie przyłożyli się do pracy i stworzyli projekt kiepskiej jakości. Przy okazji jednak zaznajomili się z wieloma technicznymi szczegółami dotyczącymi tworzenia elektrycznego samochodu.

Jak się nietrudno domyślić, projekt WhiteStar na razie nie wypalił. Ale to jeszcze nie powód, by iść do sądu. Niestety, nie chodzi jedynie o brak zaangażowania podczas tworzenia projektu. Otóż Henrik Fisker miał sobie „pożyczyć” poznaną podczas pracy z Teslą hybrydową technologię, którą wykorzystał później przy produkcji Karmy. Dodatkowo Tesla zarzuca Fiskerowi, że projekt WhiteStar ma znaczne opóźnienie, ponieważ już wtedy Fisker wiedział, że jego firma skonstruuje podobny pojazd, czyli wg. Tesli dopuścił się sabotażu.

Póki co, Fisker Coachbuild nie zajął stanowiska w tej sprawie.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil