REKLAMA

Będzie dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych

2014-11-05 21:54
publikacja
2014-11-05 21:54
Będzie dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych
Będzie dalsza informatyzacja ksiąg wieczystych
fot. ekw.ms.gov.pl /

Dalsza informatyzacja postępowania z księgami wieczystymi jest jednym z głównych celów projektu zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, który w środę jednogłośnie zaaprobowała sejmowa komisja do spraw zmian w kodyfikacjach.

W projekcie chodzi o to, żeby elektroniczna forma inicjowania postępowania wieczystoksięgowego była obowiązkowa dla notariuszy, komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych (jako organów egzekucyjnych).

Resort sprawiedliwości, który przygotował te propozycje, liczy na to, że jeśli wnioski o wpis do księgi wieczystej lub o jej założenie będą składane drogą informatyczną, to takie elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe (e.p.w.) pozwoli szybciej załatwić sprawę i zwiększy bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, utrudniając np. wielokrotną sprzedaż tej samej nieruchomości.

"To bardzo istotne zagadnienie. Poprzez niezwłoczne zamieszczenie informacji o nabyciu nieruchomości w systemie informatycznym zabezpieczony zostanie interes nabywców" - powiedział sprawozdawca projektu Borys Budka (PO). Po wprowadzeniu przez komisję kilkunastu redakcyjnych i legislacyjnych poprawek projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

W nowelizacji przyjęto jako zasadę, że do wniosków o wpis do księgi wieczystej oraz o założenie księgi wieczystej nie będzie się dołączać dokumentów w postaci elektronicznej, bo większość dokumentów będących podstawą wpisu istnieje wyłącznie w postaci papierowej. Wyjątkiem od tej zasady ma być sytuacja, gdy dokumenty stanowiące podstawę będą pierwotnie w formie elektronicznej - wtedy ma się je załączać.

Składający wniosek będzie musiał posiadać konto użytkownika w systemie teleinformatycznym obsługującym e.p.w. System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie weryfikować dane identyfikacyjne notariusza i komornika, a także naczelnika urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie pozwoli sądowi na stwierdzenie, czy osoby te posiadają uprawnienia.

Naczelnik skarbówki, notariusz i komornik sądowy mają podpisywać składane przez siebie pisma procesowe w e.p.w. używając bezpiecznego podpisu, weryfikowanego ważnym certyfikatem. Szczegóły zakładania kont, ich obsługi i trybu zakładania konta w systemie określi rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

W projekcie zaproponowano też wiele zmian w K.p.c., które mają usprawnić postępowanie w sprawach z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wprowadzając tam m.in. przepis umożliwiający pracodawcom i organom rentowym, niemającym statusu osoby prawnej lub przedsiębiorcy, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom niebędącym radcami prawnymi. Chodzi m.in. o Zakład Emerytalno-Rentowy MSW czy Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. (PAP)

mja/ mhr/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~endi
A dlaczego nie można przeglądać starych , przedwojennych ksiąg wieczystych ? co zrobić aby je przejrzeć ?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki