REKLAMA

Będą zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Chodzi o dyrektywę UE

2022-06-29 19:42
publikacja
2022-06-29 19:42
Będą zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Chodzi o dyrektywę UE
Będą zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Chodzi o dyrektywę UE
/ Shutterstock

W związku z implementacją dyrektyw UE resort infrastruktury przygotował rozporządzenia zmieniające zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych pojazdów, co ma poprawić ich jakość i wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo na drogach - wynika z projektu opublikowanego w środę na stronie RCL.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury, zmieniającego rozporządzenie ws. zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach.

Jak wskazano, zmiana wynika z zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej do opublikowania do dnia 27 września 2022 r. przepisów niezbędnych do wdrożenia dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021 z lipca 2021 r. w odniesieniu do aktualizacji niektórych oznaczeń kategorii pojazdów i dodania systemu eCall.

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że nowelizacja rozporządzenia niezbędna jest w celu prawidłowego wdrożenia dyrektywy 2014/45/UE. do polskiego porządku prawnego.

Wprowadza m.in. zmianę nazewnictwa grup usterek wykrytych podczas przeprowadzania badania technicznego, ich kwalifikacji.

Jak wskazano, celem zmiany jest wyższa jakość wykonywanych badań technicznych, wiążącą się z wyeliminowaniem z ruchu drogowego pojazdów w złym stanie technicznym, co będzie skutkować podniesieniem poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ocenie skutków regulacji wskazano, że podwyższona zostanie jakość pracy diagnostów oraz nastąpi poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pozytywny wpływ na ochronę środowiska przez „uszczelnienie” systemu badań technicznych. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prawnuk
o to będzie jak w UE? przegląd co 2-3 lata? W końcu normalnie
faramir_z_gondoru
Ogarnijcie najpierw badania techniczne ukraińskich aut w Polsce! One nie podlegają obowiązkowi badań technicznych na Ukrainie i w Polsce obecnie też nie. W dowodzie rejestracyjnym nawet nie mają miejsca na pieczątki z tego tytułu. Część ukraińskich aut to wypasione fury, zgoda, ale część to jeżdżące trumny! Ile już ludzi zginęło Ogarnijcie najpierw badania techniczne ukraińskich aut w Polsce! One nie podlegają obowiązkowi badań technicznych na Ukrainie i w Polsce obecnie też nie. W dowodzie rejestracyjnym nawet nie mają miejsca na pieczątki z tego tytułu. Część ukraińskich aut to wypasione fury, zgoda, ale część to jeżdżące trumny! Ile już ludzi zginęło w wypadkach z takimi autami? Rząd na pewno wie.
zoomek
Daj spokój - odwołali PLANdemię czy tam zawiesili z powodu najazdu Ukrów - o czym Ty piszesz?
Celem jest napuszczenie Ukr na Polaków czy odwrotnie dzięki tym różnym standardom. To celowa destabilizacja.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki