Będą podwyżki dla nauczycieli. Ustawa okołobudżetowa z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli tzw. ustawą okołobudżetową; zmiany dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.

(fot. MRPiPS / Flickr)

Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli, środków na realizację ogólnokrajowych zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, finansowania wychowania przedszkolnego i części oświatowej subwencji ogólnej.

Podczas prac w parlamencie Sejm zgodził się na senacką poprawkę dotyczącą ustalania wysokości odpisu przeznaczonego na fundusz nagród ministra i kuratorów oświaty. Senat zaproponował, aby punktem wyjścia do ustalenia kwoty przeznaczonej na ten cel była nie kwota bazowa obowiązująca w 1 stycznia 2018 r., jak uchwalił Sejm, tylko kwota bazowa obowiązująca 1 stycznia 2020 r.

Druga z poprawek, na które zgodził się Sejm, dotyczy zwiększenia o 50 mln zł rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej z rezerwy celowej budżetu państwa.

Ustawa zakłada, że płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W ustawie zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września.

Ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z rządowym projektem ustawy budżetowej na rok 2020. Przewiduje, że ponad 2,2 mld zł z Funduszu Pracy zostanie wydane na finansowanie staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji pielęgniarek i położnych. Przewidziano też finansowane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (kwotą 310 mln zł) refundacji pracodawcom wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników.

Zabezpiecza ona np. środki na wypłatę ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla w części budżetowej Prezesa ZUS, zabezpiecza też możliwość finansowania wydatków związanych z modernizacją wyposażenia służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa (433,1 mln zł).

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 9 piterro1980

Zaraz lament w komentarzach że znowu rozdawnictwo i znowu prezydent podpisuje co jemu tam podsunęli. Jakby nie podpisał to jeszcze gorzej. Niech wreszcie PO dojdzie do władzy czy tam POKO. Tak wam dołożą do pieca że na Białoruś będziecie emigrować za chlebem.

! Odpowiedz
4 5 pazdzioch_indastries

Białoruś to ty zostaw bo jakoś emigracji od niech wielkiej nie ma.Wniosek jest prosty.

! Odpowiedz
3 7 konfidel

Kocham ten rząd. Nauczyciel

! Odpowiedz
11 10 forresty

Program Inflacja+ in progress. W maju obudzimy się w innej rzeczywistosci. Mamy dwie scieżki - albo wzrostu PKB i inflacji pod7% albo pieprznie to wszystko przy inflacji w okolicy 3.5% i PKB w okolicy 1%

! Odpowiedz
3 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 8 igła

STOP. Nie tak szybko. Ta podwyżka to jest tylko zanęta. Przecież ZNP już żąda powiązania pensji nauczycieli ze średnią krajową.
Przypominam, że chcą 155% średniej krajowej !!!

! Odpowiedz
14 17 grzechu_comeback

cóż za wyczucie chwili! ;) Czyli jednak NIE jak za jedynie słusznej władzuni "obiecanki cacanki i kamieni kupa"

! Odpowiedz
41 19 grzegorzkubik

I po co protestować. Podwyżki były zapowiedziane i będą. Nauczyciele zrozumieją w końcu że teraz jest ich najlepszy czas.

! Odpowiedz
26 51 januszcebulak

Najlepszy czas nauczycieli! Będą zarabiać tylko troszeczkę mniej niż kasjer w biedronce! Chwała ojcu narodu! Chwała Jarosławowi!

! Odpowiedz
24 16 igła odpowiada januszcebulak

Ale za to ponad dwa razy krócej tygodniowo + 3 miesiące urlopu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.