Nie będzie trzeciego podejścia Beaty Szydło w PE

Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać pod ryzyko głosowanie w wyborze na szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

Kandydatura byłej polskiej premier Beaty Szydło (PiS) została dwukrotnie odrzucona w głosowaniu w Parlamencie Europejskim na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W czwartek na to stanowisko została wybrana Słowaczka Lucia Durisz Nicholsonova z frakcji EKR.

Zapytany o to premier Morawiecki podkreślił, że "b. premier Szydło i cała polska delegacja w PE podeszła do poprzednich głosowań zgodnie z utrwaloną od kilkudziesięciu lat praktyką". Praktyka ta - wskazał - "polegała na tym, że poszczególne grupy parlamentarne otrzymują możliwość delegowania kandydata na przewodniczącego poszczególnych komisji".

Premier podkreślił, że taką możliwość miało również Prawo i Sprawiedliwość, dlatego wysunęli "najlepszą z możliwych kandydatur w Europie - Beatę Szydło, która doskonale zna się na tej tematyce".

"Wbrew tym ustaleniom socjaliści, komuniści i lewica europejska nie dochowała tego - można powiedzieć - wzajemnego układu" - powiedział Morawiecki. Jak zaznaczył ich "uzgodnienia" zostały "złamane z dużym zacietrzewieniem i brakiem kompromisowego podejścia".

"Mogę w związku z tym ubolewać i bardzo mnie to martwi, ale (...) Beata Szydło sama zdecydowała, żeby po raz trzeci nie poddawać tego pod ryzykowne głosowanie. I stało się tak, jak się stało" - powiedział premier Morawiecki. "Trzeba jednak podkreślić, że to jest złamanie standardów, pewnych norm, które panowały w PE i to jest bardzo smutne" - ocenił.

Pytany, co mu powiedziała Angela Merkel po tym, jak kandydatura Beaty Szydło na szefową unijnej komisji ds. zatrudnienia przepadła w ostatnim głosowaniu, szef rządu odpowiedział, że kanclerz Niemiec przyznała, iż wolą Europejskiej Partii Ludowej, która wygrała wybory do PE było, żeby Szydło została szefem Komisji. "Ona również wyraziła przekonanie, że członkowie EPL głosowali za premier Szydło. Jednak lewica, komuniści, socjaliści zdecydowali się na inne głosowanie" - stwierdził Morawiecki.

W pierwszym głosowaniu, które odbyło się 10 lipca, za kandydaturą Beaty Szydło było 21 posłów, przeciw - 27, a dwóch wstrzymało się od głosu. Szydło była jedyną kandydatką. Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP przeciw kandydaturze Szydło głosowali wtedy przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.

W poniedziałek w drugim, również tajnym głosowaniu po raz kolejny kandydatura byłej premier została odrzucona. Za Szydło opowiedziało się 19 europosłów, przeciw było 34 parlamentarzystów. Od głosu wstrzymało się dwóch eurodeputowanych. 

autor: Dorota Stelmaszczyk, Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 8 khh

'Premier Szydlo wyciagnela przyjacielsko dlon na zgode, niestety dlon ta spotkala sie z niepohamowana agresja. Socjalisci wbrew ustaleniom postanowili jednak obnazyc swoja podla twarzyczke wroga lecz Pani Premier bohatersko odparla bezpardonowe ataki wrogow Polski i Polakow, za co pochwalil ja milosciwie nam panujacy Jaroslaw Wielki'

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 silvio_gesell

Po co w PE ktoś kto realizuje program wyborczy?

! Odpowiedz
22 16 uczen_manueli_g

Oj coś słabo idzie nawracanie Europy.
Ciekawe czy nie wywiną jakiegoś numeru w Brukseli przed wyborami w Polsce?
Beatce jakiś islamista chluśnie moczem na broszkę a Brudziński własnym ciałem będzie bronił wartośći.
https://www.pch24.pl/potworna-profanacja-w-poganskiej-belgii--obrazy-pana-jezusa-i-matki-bozej- na-drzwiach-toalety,63088,i.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 25 mith21

A beton PiS przyjmie to jako sukces.

! Odpowiedz
6 15 lelo1949

Biedroniek się przysłużył,ona mu tego nie zapomni

! Odpowiedz
19 8 marxs

i odbije mu partnera?

! Odpowiedz
41 27 search

W polszy ciemny lud jak mowil niejaki prezes TVP wszystko kupi i to dziala jak mowi power point. Choc ostatnio nic nie pokazal ten uczciwy patriota Polak o wysokich standardach moralnych.
Jak widac europa to nie zascianek, choc przyznac dumnie Beatki kroczyly i byly kwiaty i okrzyknieto kolejne zwyciestwo. Amatorszczyzna i tyle

! Odpowiedz
43 29 jes

Było zostać w kraju jako "nie wiadomo po co" wicepremier. Byłby spokój, nie nękaliby z wszystkich stron a Nieinternowany z Pinokiem chwaliłby w TVP i klepali po plecach. Niestety tam jeszcze Kurski nie dyryguje dziennikarzami i codziennie pani, która próbowano staranować fiacikiem, musi wysłuchać o sobie i o piętach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil