Baszar el-Asad nalega na wdrożenie umowy dotyczącej Idlibu

2019-04-20 04:31
publikacja
2019-04-20 04:31

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaapelował w piątek o natychmiastowe wdrożenie umowy dotyczącej strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib - poinformowała AFP. Jego zdaniem kwestia ta powinna być głównym tematem rozmów na poświęconym Syrii szczycie przywódców Rosji, Turcji i Iranu, który odbędzie się 25 i 26 kwietnia w Kazachstanie.

/ Reuters

W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, kancelaria prezydenta Syrii napisała, że "konieczne są wysiłki w celu usunięcia przeszkód utrudniających realizację wcześniej zawartej umowy dotyczącej strefy zdemilitaryzowanej." Podkreślono, że umowa ta ma doprowadzić do "wyeliminowania wszystkich grup terrorystycznych" z prowincji (muhafazy) Idlib.

Idlib oraz niektóre obszary sąsiednich prowincji Hama, Aleppo i Latakia to tereny, które armia rządowa ciągle próbuje odbić z rąk rebeliantów. Regiony te, kontrolowane przez dżihadystyczną organizację Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były we wrześniu ubiegłego roku przedmiotem porozumieniem Turcji z Rosją o utworzeniu tam strefy zdemilitaryzowanej.

Zdaniem Damaszku Turcja, wspierająca oddziały rebelianckie, nie przestrzega ugody, mimo iż jesienią zeszłego roku syryjski prezydent Baszar el-Asad zgodził się na wstrzymanie zmasowanej ofensywy na Idlib. Uległ w ten sposób presji opinii międzynarodowej, która obawiała się katastrofy humanitarnej w tej prowincji.

Władze Syrii już wcześniej ostrzegały, że ich cierpliwość wyczerpuje się, a rząd jest zdeterminowany, by oczyścić północno-zachodnią część Syrii z wywodzących się z Wolnej Armii Syryjskiej rebeliantów i dżihadystów, dla których jest to ostatnia kontrolowana przez nich enklawa. Podkreślano także, iż Turcja nie wdrożyła umowy z Rosją. (PAP)

zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki