REKLAMA

Bartosik: Wpłynęło 195 tys. wniosków o pomoc z powodu covid-19

2021-01-19 15:59
publikacja
2021-01-19 15:59
fot. Virrage Images / Shutterstock

Ponad 195 tys. wniosków o pomoc złożyli rolnicy w ramach wsparcia w wyniku wystąpienia epidemii COVID-19. Pomoc przyznano ponad 180 tys. rolnikom na kwotę ok. 1,2 mld zł - poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Jak mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, nabór wniosków objęty był Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i zakończył się 7 października 2020 r. Celem tego wsparcia jest rekompensata części strat spowodowanych epidemią.

Wiceminister przypomniał, że na pomoc covidową przeznaczono za zgodę KE prawie 273,4 mln euro. Zgodnie z unijnymi przepisami gospodarstwo mogło otrzymać pomoc jedynie w wysokości maksymalnie 7 tys. euro. Taką kwotę dostało jednak tylko niewiele gospodarstw, średnia pomoc wyniosła 6640 zł. Była ona udzielana w formie ryczałtu. Jej wysokość uzależniona była od rodzaju prowadzonej produkcji i zróżnicowana ze względu na skalę produkcji.

Biorąc pod uwagę wysokość strat w poszczególnych sektorach produkcji rolnej, jak również ograniczony budżet na realizację przedmiotowej pomocy, pomoc została skierowana dla rolników indywidualnych prowadzących działalność w obszarze sektorów, w których zidentyfikowano największe potrzeby w zakresie natychmiastowego wsparcia. Były to sektory takie jak: bydło mięsne i mleczne, trzoda chlewna (cykl zamknięty), owce, kozy, indyki rzeźne, gęsi rzeźne, kurczaki brojlery, jaja wylęgowe, uprawa roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).

Bartosik przedstawił także odpowiedź resortu rolnictwa na dezyderat skierowany do premiera ws. pomocy rolnikom w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych spowodowany m.in. przez pandemię koronawirusa.

Jak poinformował Bartosik, oprócz pomocy covidowej wsparcie polega m.in. na uruchomieniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 kredytów obrotowych na finansowanie bieżącej działalności z dopłatami do oprocentowania i z gwarancją ich spłaty, udzielone zostało wsparcie dla producentów chryzantem, przewidziane preferencyjne kredyty dla rolników, którzy ponoszą straty w związku z afrykańskim pomorem świń - wyliczał.

Komisja bez głosowania przyjęła odpowiedź na dezyderat, mimo że wielu posłów m.in. z opozycji wskazywało na potrzebę większej pomocy dla rolnictwa. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ je/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki