Barszcz: W najbliższych latach w ramach "Mieszkania Plus" w budowie ponad 110 tys. lokali

W najbliższych latach w ramach "Mieszkania Plus" w budowie będzie ponad 110 tys. lokali - powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podczas czwartkowej konferencji. Jak dodał, obecnie, po decyzjach inwestycyjnych, w fazie projektowania jest blisko 27 tys. lokali.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

"W przygotowaniu i projektowaniu, po decyzjach inwestycyjnych, jest obecnie 26 tys. 702 lokali" - powiedział Barszcz. Jak dodał, na te mieszkania są "już pieczątki i podpisy, te lokale na pewno powstaną".

Wskazał, że kolejnych 55 tys. 745 mieszkań jest "w trakcie wniosków inwestycyjnych". Zaznaczył, że zgody inwestycyjne dotyczące tych nieruchomości powinny zapaść do końca III kwartału br.

Zdaniem Barszcza, "potencjał na kolejne 60 tys. mieszkań dają grunty przekazane do Krajowego Zasobu Nieruchomości".

Wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński przypomniał, że w ramach KZN-u "przeanalizowaliśmy do 500 tys. działek". "Z tego do zabudowania nadaje się 500 działek, znamy już adresy, gdzie może powstać 60 tys. mieszkań" - podał Muszyński.

"Głównym dostawcą działek do KZN-u jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa" - powiedział wiceprezes PFR Nieruchomości. "Drugie miejsce, pod względem liczby działek, przypada Agencji Mienia Wojskowego" - podał.

Jak przypomniał Muszyński, średni czas budowy domy, całego programu inwestycyjnego dotyczącego mieszkania, to 48 miesięcy.

Do tej pory w ramach programu "Mieszkanie Plus" do użytku oddano 480 lokali - w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. W tym roku, jak zapowiada PFR Nieruchomości, najemcy wprowadzą się do 364 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu; zakończył się już nabór i trwa weryfikacja wniosków.

W ramach programu "Mieszkanie Plus" w budowie są obecnie 1054 lokale, m.in. w Katowicach i Kępicach.

"Mieszkanie Plus" to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 roku, wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom przysługują również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Jego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe - zarówno w małych, jak i dużych miastach. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj