Barszcz: W "Mieszkaniu Plus" budowanym przez BGKN nie będzie pustostanów

W mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach filaru komercyjnego programu "Mieszkanie Plus" co do zasady nie będzie pustostanów - powiedział PAP prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

(YAY Foto)

"Integralną częścią naszej strategii biznesowej jest wyeliminowanie problemu pustostanów. To bardzo ważne, szczególnie w obszarze zarządzania kosztami i wysokością czynszów" - powiedział Barszcz.

Jak zauważył prezes BGKN, czynnikiem mającym istotny wpływ na wysokość czynszów jest koszt pustostanów. "Zwykle zakłada się, że poziom pustostanów wynosi około 10 proc. To oznacza, że zaledwie 90 proc. mieszkań pracuje i przynosi dochód, podczas gdy reszta stoi pusta, czekając na nowych lokatorów. W efekcie wyższą cenę muszą ponieść wszyscy najemcy mieszkań" zaznaczył prezes BGKN.

"Na rynku wynajęcie mieszkania trwa zwykle od jednego do dwóch miesięcy. Chcemy ten czas maksymalnie skrócić. Dzięki warunkom najmu, jakie zaoferujemy naszym lokatorom, planujemy maksymalnie wykorzystać wszystkie mieszkania w naszym portfelu" - wyjaśnił Barszcz.

Jednym z czynników, które mają skutecznie wyeliminować problem pustostanów w inwestycjach BGKN, jest wysokość czynszów. Jak wyjaśnił prezes Barszcz, przez sito BGKN przejdą tylko te "projekty mieszkań, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie".

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. "Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach Skarbu Państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości" - podkreślił Barszcz.

Program "Mieszkanie Plus" składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości we współpracy z samorządami i inwestorami prywatnymi, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września br.

"Mieszkanie Plus": sprawdź, gdzie powstają tanie mieszkania

Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości realizuje inwestycje w ramach programu "Mieszkanie Plus" w około 80 miastach Polski. W budowie jest już łącznie 1,4 tys. mieszkań, a pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nich na początku 2018 roku.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł.

Pierwsze 96 mieszkań budowanych w ramach programu "Mieszkanie Plus" zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie. Kolejne 186 lokali trafi do chętnych w czerwcu przyszłego roku roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje już inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie.(PAP)

Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit, Dorota Skrobisz

kfk/ mp/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 silvio_gesell

Za to w mieszkaniach prywatnych pustostanów coraz więcej. Należy opodatkować wartość ziemi, zlikwidować opodatkowanie najmu, a nie budować mieszkania na obrzeżach, gdy populacja spada.

! Odpowiedz
2 2 qqryk

Patologii społecznej jest pełno, więc za nasze pieniądze będą mieszkali jeszcze lepiej.

! Odpowiedz
2 12 modulometer

w b. Podlaskiej ponoć jest już po 5 kandydatów na każde mieszkanie. Czy tym ludziom wydaje się że podnajmą te mieszkania czy jak? to bardzo duże zainteresowanie, ale jeśli ktoś myśli że tanio wynajmie i drogo podnajmie to czeka go rozczarowanie i wylot na ulicę w trybie natychmiastowym

! Odpowiedz
1 6 hdrvn

Janusze biznesu w Polsce i tak będą kombinować jak tu wycisnąć kilka złotych na cwaniactwie.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl