Barszcz: Czynsze w pilotażu "Mieszkania Plus" niższe o ok. 25 proc. niż oferuje rynek

Czynsze w mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie - powiedział PAP prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

(YAY Foto)

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. "Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach skarbu państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Barszcz zaznaczył, że "wysokość czynszu jest weryfikowana na początkowym etapie realizacji każdej inwestycji". "Przepuszczamy przez +nasze sito+ tylko te projekty, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają nam pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie" - wyjaśnił.

"Mamy świadomość misji społecznej, jaką jest zapewnienie Polakom większego komfortu mieszkaniowego. A jednocześnie działamy bez wykorzystania pieniędzy podatników. Jako spółka działająca komercyjnie musimy osiągnąć określoną przez inwestora stopę zwrotu" - powiedział prezes BGKN.

Wysokość czynszów ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów. "Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców. Zwykle jest tak, że każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć" - dodał.

"Jako BGKN określimy minimalną zdolność czynszową najemców i ogólne zasady najmu. Ale po wybudowane przez nas mieszkania ludzie będą się mogli zgłaszać do gmin i samorządów, a nie do deweloperów czy agentów nieruchomości" - podkreślił Barszcz.

Barszcz ocenił, że "gminy dysponują zwykle świetnie rozwiniętymi podmiotami, które z powodzeniem mogą komercjalizować mieszkania na wynajem. Przykładem są lokalne TBS-y. Generowanie dodatkowych struktur do wynajmowania mieszkań jedynie podnosiłoby koszty czynszu."(PAP)

autor: Katarzyna Fiuk i Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz

kfk/ skr/ maro/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 autor_widmo

poczekajmy, kataster wejdzie, oby choć pierwszą nieruchomość oszczędzili, bo od kolejnej to pewne zę będzie, wtedy ci co wynajmują podniosa czynsze przez kataster, i wtedy dopiero bedzie boom na M+

! Odpowiedz
20 13 glos_rozsadku

To jest komunizm. Zamiast pozwolić ludziom coś mieć na własność to państwo traktuje obywateli jak małe dzieci, którym trzeba wszystko co mają zabrać w podatkach, a potem dać mieszkania i wydzielić zasiłki.

! Odpowiedz
20 8 glos_rozsadku

To jest komunizm. Zamiast pozwolić ludziom coś mieć na własność to państwo traktuje obywateli jak małe dzieci, którym trzeba dać mieszkania i zasiłki.

! Odpowiedz
20 15 qqryk

Czy to znaczy, że podatnicy zapłacą te 25%, bo że będą utrzymywać te mieszkania i ich lokatorów to wiadomo od dawna...

! Odpowiedz
21 17 trooper

Efekt programu będzie taki, że Mieszkanie+ zatopi prywatne inwestycje w okolicach, bo te staną się nieopłacalne. Rząd nigdy nie da rady wybudować tyle mieszkań ile robią to prywatni inwestorzy, stąd już tylko krok w kierunku zmniejszenia konkurencji i mniejszej produkcji = mniej mieszkań w długim terminie a to będzie tylko i wyłącznie prowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Tak się zawsze kończy socjalizm i próba centralnego sterowania procesem gospodarczym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 12 poznaniak242

Czyli tam gdzie wybudują duża ilość mieszkań w ramach programu 'Mieszkanie Plus" ceny najmu w okolicy spadną. Mądry inwestor będzie musiał zdobyć informację gdzie zamierzają je wybudować zanim wtopi swoją kasę w nieruchomość. Jak do tego wprowadzą 2x wyższy podatek od wynajmu nad czym już pracują to ta armia ludzi co kupuje teraz mieszkania pod wynajem w "owczym pędzie" naganiana przez wszystkie media sponsorowane przez Developerów może popłynąć jak ci co kupowali na górce w 2006-2009.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 20 modulometer

Było pisane już pół roku temu że rynek najmu wejdzie w okres bessy. na całym świecie się tak dzieje w okresach boomu budowlanego i niskiej demografii. Polski rynek najmu jest najbardziej dochodowy w Europie. To naturalne że musi przyjść gorszy okres tak samo jak przyszedł w USA, kanadzie, UK gdzie w najgorszym wypadku jest stabilizacja. W uSA natomiast mamy spadek rentowności najmu o kilka % przy czym ilość mieszkań które nie moga znaleźć najemcy przez 3mc wzrosła o 10% i aktualnie jest to coś w okolicach 55%.
natomiast program M+ to początkowo bedzie chyba rozwijany w miejscowościach Polski B i C. Nie sądzę aby miał jakieś wieksze znaczenie dla dużych aglomeracji. Kiedyś gruchnęła plotka że w pobliżu mojego osiedla mają stawiac budynki socjalne. jak sie o tym ludzie dowiedzieli to był wysyp mieszkan na sprzedaż a ceny po 5-6% w dół. Plotka okazała się plotka - kto kupił - zyskał. kto sprzedał - stracił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 modulometer

Zapytam jeszcze - skąd masz info ze pracują nad nowym podatkiem od najmu? Logiczne byłoby żeby taki proces nastąpił, ale nigdzie nie natrafiłem na informację aby były prowadzone projekty takiej nowej daniny

! Odpowiedz
14 3 lasekdrugi odpowiada modulometer

pracuja tylko nad tym aby ktoś kto osiąga wiecej niz 100 000 zł rocznie z najmu nie miał prawa do ryczałtu, reszta bez zmian,

! Odpowiedz
16 3 trooper odpowiada lasekdrugi

ciekawe jak wyliczyli te 100.000 zł. Czy ta suma powstała z szeregu analiz, czy to taka z d.y worka trąbka, ładnie w pdf-ach wyglądająca sumka

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl