REKLAMA

Barroso liczy na zaangażowanie premiera Węgier w integrację europejską

2014-04-07 15:18
publikacja
2014-04-07 15:18

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, gratulując premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach parlamentarnych, podkreślił, że liczy na zaangażowanie Węgier w proces integracji europejskiej.

Barroso w niedzielę rozmawiał telefonicznie z szefem węgierskiego rządu; wysłał też do niego list gratulacyjny.

Szef KE zaznaczył w nim, że liczy na zaangażowanie i wsparcie Węgier w kwestii utrzymania wspólnego kursu na rzecz integracji europejskiej. Zwrócił też uwagę na rolę, jaką Węgry odgrywają w zarządzaniu gospodarczym w UE.

Po przeliczeniu 96 proc. oddanych kart do głosowania, Węgierski Związek Obywatelski (Fidesz) premiera Orbana zdobył 44,61 proc. głosów i może liczyć na ok. 133 miejsca w parlamencie. Gdyby te wyniki się potwierdziły, oznaczałoby to możliwość samodzielnego wprowadzania poprawek do konstytucji, choć większością zaledwie 1 głosu.

W przeszłości dochodziło do napięć między KE a Orbanem w związku m.in. z przeprowadzonymi przez niego budzącymi kontrowersje zmianami w konstytucji kraju. Wątpliwości KE dotyczyły szczególnie trzech zmian: możliwości wprowadzenia nowego podatku, jeśli Węgry zostaną ukarane finansowo przez sąd UE za łamanie unijnego prawa, możliwości przenoszenia przez szefa Narodowego Urzędu Sądownictwa kategorii spraw z jednego sądu do innego oraz zakazu prowadzenia kampanii wyborczych w mediach komercyjnych.

W 2012 roku Komisja Europejska wszczęła przeciwko Węgrom trzy postępowania o złamanie prawa unijnego. Dotyczyły one ograniczenia niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych i banku centralnego oraz obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów z 70 do 62 lat. Sprawę banku centralnego udało się wyjaśnić już w kwietniu 2012 r.

Rzecznik komisarza UE ds. sprawiedliwości i praw podstawowych Mina Andreeva poinformowała w poniedziałek, że rozwiązana została też sprawa kwestionowanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE obniżenia wieku emerytalnego dla sędziów. Jak dodała, nadal otwarta jest natomiast sprawa ograniczenia niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych. (PAP)

mzk/ jzi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~OSIP1
Orban zrobi to co dla jego kraju jest najlepsze. Nie to co u nas.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki