REKLAMA

Barnier: W rozmowach z Wielką Brytanią nadal „zasadnicze rozbieżności”

2020-11-23 12:49, akt.2020-11-23 13:16
publikacja
2020-11-23 12:49
aktualizacja
2020-11-23 13:16
fot. Yves Herman / Reuters

Główny negocjator Unii Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier poinformował w poniedziałek, że w rozmowach UE z Wielką Brytanią ws. umowy po brexicie utrzymują się "zasadnicze rozbieżności", ale obie strony mocno pracują nad osiągnięciem porozumienia.

"Po dyskusjach technicznych w ten weekend negocjacje są dziś kontynuowane online z (głównym brytyjskim negocjatorem) Davidem Frostem i naszymi zespołami. Czasu jest niewiele. Zasadnicze rozbieżności nadal pozostają, ale nadal ciężko pracujemy, aby zawrzeć umowę" - napisał Barnier na Twitterze.

Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost i Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

Polscy dyplomaci: Umowa ws. brexitu leży w interesie Polski

"Na negocjacje dotyczące brexitu zostało bardzo mało czasu. (Główny unijny negocjator) Michel Barnier i jego zespół potrzebują naszego wsparcia w tych kluczowych dniach, ponieważ niestrudzenie pracują nad najlepszym możliwym kompromisem, który określi przyszłe relacje między UE a Wielką Brytania. Umowa jest bardzo ważna i leży w interesie Polski" - napisało Stałe Przedstawicielstwo RP na Twitterze.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poprzedni poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutersa, zasugerował, że może już być za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki