Barnier: UE chce pewności ws. granicy z Irlandią po brexicie

Unia Europejska chce mieć pewność, że opuszczając ją Wielka Brytania nie ograniczy swobody ruchu przez granicę Irlandii Północnej z państwem irlandzkim - oświadczył we wtorek w Bratysławie unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

"Musimy mieć pewność, że nie zostanie przywrócona trwała granica z Irlandią. Jeśli nie uzgodni się gwarancji, umowa (określająca zasady brexitu) nie zostanie zawarta. Potrzeba nam zapewnienia integracji rynku wewnętrznego" - powiedział Barnier dziennikarzom po rozmowach z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim.

Według niego, gwarancje swobodnego przekraczania irlandzkiej granicy powinny pozostawać w mocy bezterminowo. "Miałyby obowiązywać do czasu, aż znajdzie się jakieś inne rozwiązanie" - zaznaczył, dodając, że do sfinalizowania umowy o brexicie brakuje właśnie uregulowania kwestii wspomnianej granicy.

Premier Pellegrini powiedział dziennikarzom, że Słowacja przygotowuje się także na ewentualność tak zwanego twardego brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez stosownej umowy.

"Słowacja jest przygotowana na oba warianty. Twardy brexit miałby większe skutki dla samej Wielkiej Brytanii niż dla państw unijnych. Skutki dla Słowacji nie byłyby wyraźne" - podkreślił szef słowackiego rządu.

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil