Bardzo słaby październikBardzo słaby październik

PO DZIESIĘCIU MIESIĄCACH LEPIEJ NIŻ W UB.R.

Po dobrych wynikach budownictwa mieszkaniowego zanotowanych w pierwszych dziewięciu miesiącach br., w październiku nastąpiło zdecydowane pogorszenie. Zjawisko to trudno wytłumaczyć, tym bardziej, że pogoda sprzyjała pracom budowlanym, nie brakowało też ani materiałów, ani firm, które budują domy.

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. oddano do użytku 62347 mieszkania - o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem. Według danych GUS, zadecydowały o tym efekty budownictwa społecznego czynszowego, zakładowego, komunalnego oraz przeznaczającego mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Realizacja tego rodzaju inwestycji spowodowała przekazanie do użytku 18433 mieszkania - o 34,7 proc. więcej niż w pierwszych dziesięciu miesiącach ub.r. W tym czasie w budownictwie indywidualnym oddano do użytku 25770 mieszkań, czyli o 3,4 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast spółdzielnie przekazały klucze do 18144 mieszkań - o 5,7 proc. mniej niż przed rokiem.

W październiku odano do użytku 7024 mieszkania - o 10,8 proc. mniej niż we wrześniu oraz o 9,1 proc. mniej niż przed rokiem. Spółdzielnie zgłosiły ukończenie 1486 lokali- o 49,7 proc. mniej niż we wrześniu i o 35 proc. mniej niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni przekazali do użytku 2980 mieszkań 2980 - o 9,1 proc. więcej niż we wrześniu i o 11,1 proc. więcej niż w październiku ub.r. Nowych mieszkań zakładowych, komunalnych, przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, społecznych czynszowych przybyło w październiku - o 16,6 więcej niż we wrześniu i o 7,2 proc. mniej niż przed rokiem.

Inflacja jednocyfrowa

SŁABNĄCY POPYT KRAJOWY OGRANICZYŁ W PAŹDZIERNIKU WZROST CEN DETALICZNYCH.

W październiku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc., a inflacja roczna obniżyła się do 9,9 proc. z 10,3 proc. we wrześniu - poinformował GUS. Dane o inflacji są więc zgodne z prognozami analityków.

Tym razem wzrost cen nie zaskoczył ekspertów. Październik jest trzecim kolejnym miesiącem spadku inflacji rocznej. Jeszcze w lipcu przekraczała ona zdecydowanie 11 proc. W kolejnych miesiącach możemy oczekiwać dalszego spadku cen detalicznych. W listopadzie inflacja powinna obniżyć się do 9,7 proc., a w grudniu do 9,3-9,5 proc. Tendencje dezinflacyjne powinny utrzymać się w przyszłym roku. W ustawie budżetowej zaplanowano, że w końcu 2001 r. inflacja liczna grudzień do grudnia roku poprzedniego spadnie do 6,6 proc. - powiedział PG Tadeusz Chrościcki, dyrektor departamentu w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych. Natomiast analitycy Standard & Poor's MMS szacują, że na koniec br. inflacja roczna wyniesie ok. 9 proc. Taki sam wskaźnik inflacji, w wypowiedzi dla PAP, przewiduje Krzysztof Rybiński, główny ekonomista ING Barings.

Według GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w październiku o 0,8 proc. w stosunku do września i były o 10,4 proc. wyższe niż przed rokiem. W październiku nadal spadały ceny ziemniaków (o 7,5 proc.) i drobiu (o 3,3 proc.). W drugim z kolei miesiącu znacznie natomiast podrożały warzywa świeże (o 12,9 proc.). Napoje alkoholowe zdrożały w październiku o 1 proc., a wyroby tytoniowe staniały o 0,3 proc.

Ceny usług wzrosły w październiku o 0,9 proc. i były wyższe niż przed rokiem o 11,4 proc. W ciągu miesiąca znacznie podniesiono m.in. czesne w szkołach wyższych i policealnych (o 6,2 proc.) oraz opłaty za wyżywienie w stołówce (o 2,2 proc.). Ponownie wzrosła cena gazu z butli z dostawą (o 8,1 proc.).

Od stycznia do października ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż w analogicznym okresie ub.r. o 10,3 proc.

JANUSZ K. KOWALSKI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil