REKLAMA

Barcelońska bazylika Sagrada Familia w końcu z pozwoleniem na budowę

2019-02-22 21:59
publikacja
2019-02-22 21:59

Urząd miejski w Barcelonie zatwierdził w piątek decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę w tym mieście bazyliki Sagrada Familia. Władze wznoszonej od 1882 r. świątyni nigdy nie miały takiego dokumentu.

fot. Rafal Wojczal / / FORUM

Przegłosowana w piątek uchwała rady jest - jak podkreślono - pozwoleniem na definitywne ukończenie barcelońskiej świątyni. Wcześniej powstawała ona bez formalnej zgody na realizację inwestycji.

Zgoda barcelońskiej rady oznacza zatwierdzenie przyjętego w październiku 2018 r. między ratuszem a władzami bazyliki Sagrada Familia porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów za bilety kupowane przez odwiedzających świątynię.

Według umowy władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą na rzecz miasta kwotę 36 mln euro. Trafi ona głównie na zasilenie budżetu komunikacji miejskiej w Barcelonie, a także na inwestycje służące poprawie infrastruktury w sąsiedztwie świątyni.

Dziś zrobiliśmy historyczny krok, który pozwoli w przyszłości na wpływy zarówno dla Sagrada Familia, jak i dla naszego miasta - powiedziała odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz.

Podczas piątkowej sesji rady miejskiej Barcelony potwierdzono też, że ostateczną datą ukończenia bazyliki będzie 2026 r., w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

Kataloński architekt przejął zlecenie budowy bazyliki po Francisco Villarze. Kierował jej pracami do czasu swojej śmierci 10 czerwca 1926 r. Zachowane po Gaudim projekty budowy świątyni zostały zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Co roku Sagrada Familia jest odwiedzana przez około 4,5 mln osób. Dodatkowe 20 mln turystów pojawia się w sąsiedztwie bazyliki, aby popatrzeć na tę świątynię.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
and00
Nikt nie protestuje, nie pisze że obywatele w sukienkach nie powinni mieć przywilejów?
jendreka
To najdłużej istniejącą samowola budowlana na świecie. I co można, mozna postawić na swoim. U nas już dawno by rozebrali. Chociaż taka samowola kościelna u nas już istnieje prawie 100 lat. Ż drugiej strony cieszę się, że ta atrakcje już zaliczyłem, bo po tym podatku bilety wstępu wzrosną nie wiem ile.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki