REKLAMA

Barcelona chce skorzystać na Brexicie

2016-08-03 09:47
publikacja
2016-08-03 09:47

Władze Barcelony i Katalonii zamierzają wykorzystać Brexit. Chcą sprowadzić do siebie firmy, które mają siedziby w Londynie, a zamierzają nadal działać na terenie Unii Europejskiej.

fot. ACMPhoto / / YAY Foto

"Brexit szansą dla Barcelony i Katalonii" - to hasło rozpoczętej inicjatywy. Autorzy pomysłu chcą zachęcić do przeprowadzki z Londynu firmy, oferując im specjalne warunki wynajmu, niższe podatki i łagodny klimat. Barcelonie najbardziej zależy na firmach informatycznych i związanych z nowymi technologiami. Władze miasta chcą też zachęcić do przeprowadzki studia filmowe, architektów, projektantów i artystów. Barcelona jest uważana bowiem za jedno z czterech najbardziej kreatywnych miast świata.

Władze metropolii rozpoczęły w Londynie promocję. Trwa opracowywanie szczegółowego planu działania. Według pomysłodawców, jedną z przeszkód jest słaba znajomość angielskiego wśród katalońskich biznesmenów i mieszkańców miasta.

Katalonia na ścieżce ku niepodległości

Parlament Katalonii przyjął pod koniec lipca dokument wytyczający ścieżkę ku "odłączeniu" tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. Tym samym po raz kolejny przeciwstawił się hiszpańskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w ub. tygodniu ostrzegał przed takim krokiem.

Trybunał orzekł 19 lipca, że głosowanie będzie nielegalne. Mimo to posłowie większością 72 głosów w 135-osobowym parlamencie katalońskim przyjęli tekst zredagowany przez komisję powołaną do zbadania możliwości ustanowienia Konstytuanty, której celem będzie napisanie konstytucji przyszłej niepodległej republiki.

Dokument nie podaje żadnych dat, a drogę do niepodległości, jako wyrazu samostanowienia Katalończyków, dzieli na trzy etapy. Pierwszy zakłada konsultacje społeczne. Drugi polega na "odłączeniu" poprzez stworzenie niezależnej od Madrytu administracji, zwłaszcza podatkowej i zabezpieczeń społecznych, a także powołanie Konstytuanty, która napisze konstytucję. Trzeci etap to przyjęcie tej konstytucji w referendum.

Czytaj więcej: "Katalonia na ścieżce ku niepodległości".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/wk (PAP)kot/ kar/

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~123
To samo sie dzieje w Berlinie, powoli juz z pewnymi sukcesami
~komórkowiec
vodafone podobno pakuje mandżur i przenosi siedzibę z UK do Reichu.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki