Barcelona chce skorzystać na Brexicie

Władze Barcelony i Katalonii zamierzają wykorzystać Brexit. Chcą sprowadzić do siebie firmy, które mają siedziby w Londynie, a zamierzają nadal działać na terenie Unii Europejskiej.

Barcelona
Barcelona (fot. ACMPhoto / YAY Foto)

"Brexit szansą dla Barcelony i Katalonii" - to hasło rozpoczętej inicjatywy. Autorzy pomysłu chcą zachęcić do przeprowadzki z Londynu firmy, oferując im specjalne warunki wynajmu, niższe podatki i łagodny klimat. Barcelonie najbardziej zależy na firmach informatycznych i związanych z nowymi technologiami. Władze miasta chcą też zachęcić do przeprowadzki studia filmowe, architektów, projektantów i artystów. Barcelona jest uważana bowiem za jedno z czterech najbardziej kreatywnych miast świata.

Władze metropolii rozpoczęły w Londynie promocję. Trwa opracowywanie szczegółowego planu działania. Według pomysłodawców, jedną z przeszkód jest słaba znajomość angielskiego wśród katalońskich biznesmenów i mieszkańców miasta.

Katalonia na ścieżce ku niepodległości

Parlament Katalonii przyjął pod koniec lipca dokument wytyczający ścieżkę ku "odłączeniu" tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. Tym samym po raz kolejny przeciwstawił się hiszpańskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w ub. tygodniu ostrzegał przed takim krokiem.

Trybunał orzekł 19 lipca, że głosowanie będzie nielegalne. Mimo to posłowie większością 72 głosów w 135-osobowym parlamencie katalońskim przyjęli tekst zredagowany przez komisję powołaną do zbadania możliwości ustanowienia Konstytuanty, której celem będzie napisanie konstytucji przyszłej niepodległej republiki.

Dokument nie podaje żadnych dat, a drogę do niepodległości, jako wyrazu samostanowienia Katalończyków, dzieli na trzy etapy. Pierwszy zakłada konsultacje społeczne. Drugi polega na "odłączeniu" poprzez stworzenie niezależnej od Madrytu administracji, zwłaszcza podatkowej i zabezpieczeń społecznych, a także powołanie Konstytuanty, która napisze konstytucję. Trzeci etap to przyjęcie tej konstytucji w referendum.

Czytaj więcej: "Katalonia na ścieżce ku niepodległości".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ewa Wysocka-Barcelona/wk (PAP)kot/ kar/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~123

To samo sie dzieje w Berlinie, powoli juz z pewnymi sukcesami

! Odpowiedz
0 0 ~komórkowiec

vodafone podobno pakuje mandżur i przenosi siedzibę z UK do Reichu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil