REKLAMA

Barbara Nowacka potraktowana gazem. Marszałek Sejmu: Policja się obroni

2020-12-01 10:46
publikacja
2020-12-01 10:46
Sejm RP

Udział posłanki Koalicji Obywatelskiej Barbary Nowackiej w nielegalnej demonstracji jest z pewnością niewłaściwy - ocenił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W sobotę z okazji 102. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w całej Polsce odbyły się manifestacje "Strajku Kobiet". Największa demonstracja pod hasłem "Warszawa Niepodległa - W imię matki, córki, siostry" miała miejsce w stolicy. Funkcjonariusz policji użył podczas niej gazu łzawiącego wobec posłanki KO Barbary Nowackiej.

Terlecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy będą dodatkowe wyjaśnienia ws. Nowackiej, odpowiedział, że trzeba by pytać marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która domagała się informacji.

Przyznał, że sytuację z udziałem posłanki KO widział tylko w internecie. "Udział pani w Nowackiej w nielegalnej demonstracji, zachęcanie do udziału, jest z pewnością niewłaściwe i myślę, że tu policja się obroni w tym sensie, że pani Nowackiej tam nie powinno być" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

KSP tłumaczyła sobotni incydent, wyjaśniając m.in., że policjant użył ręcznego miotacza gazu krótko, "wyłącznie w kierunku osoby, która pomimo licznych wezwań sprawiała wrażenie, że chce przedostać się przez kordon, naruszając w ten sposób tworzoną przez policjantów linię bezpieczeństwa". "Działanie policjanta nie miało na celu świadomego naruszenia nietykalności osoby objętej immunitetem poselskim. Było zwykłym odruchem na świadome działanie obcej osoby, której zachowanie zostało odebrane jako potencjalna próba przerwania utworzonego szyku" - podkreślono.

Kancelaria Sejmu poinformowała na Twitterze, że "marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała w niedzielę z Komendantem Głównym Policji gen. Jarosławem Szymczykiem ws. okoliczności użycia gazu łzawiącego wobec posłanki Barbary Nowackiej w trakcie sobotnich demonstracji". "Oczekiwane są niezwłoczne, pisemne wyjaśnienia w tej sprawie" - napisano.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki