REKLAMA

Bankowy hamulec na GPW. Politycy wystraszyli inwestorów

Michał Kubicki2022-07-04 17:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-07-04 17:35
Bankowy hamulec na GPW. Politycy wystraszyli inwestorów
Bankowy hamulec na GPW. Politycy wystraszyli inwestorów
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Poniedziałkowy handel na GPW w głównej mierze był skoncentrowany na sektorze bankowym, który tracił po słowach prezesa PiS i wiceministra finansów o możliwym dodatkowym podatku od zysków. Przeciwwagą była dobra postawa spółek paliwowych i górniczych.

Handel na rynku kasowym w Europie zaczął się od przeniesienia dobrego sentymentu z piątkowej sesji za Oceanem. Jeszcze przed startem kontrakty terminowe były notowane na plusach, chociaż azjatycka część sesji przyniosła mieszane nastroje. Większość europejskich benchmarków notowała w poniedziałek niewielkie zwyżki, ale np. DAX w drugiej połowie dnia osunął się poniżej punktu odniesienia. Warto pamiętać, o braku sesji na Wall Street z uwagi na Dzień Niepodległości. 

Na GPW w korelacji do Zachodu większość średnich była notowana na plusie, ale poważnym obciążeniem dla wszystkich segmentów rynku była wyprzedaż akcji banków po słowach prezesa PiS o dodatkowym podatku, jeśli kredytodawcy nie podniosą znacznie oprocentowania depozytów. Ultimatum sprawiło, że przecena na WIG-Banki przekraczała nawet 5 proc., jednak w drugiej połowie dnia presja podażowa nieco osłabła, a dobra postawa sektora paliwowego i górniczego wpłynęły na konsolidacyjny charakter sesji.

WIG20 był wyżej o 0,25 proc., WIG zyskał 0,04 proc., mWIG40 oddał 0,17 proc., a sWIG80 spadł o 1,37 proc. Obroty przekroczyły 823 mln zł, z czego 664 mln dotyczyło spółek z WIG20.

Sektorowo to ostatecznie WIG-Energia (-2,86 proc.) był liderem skali przeceny, a WIG-Banki oddał 2,74 proc. Spadki dotknęły jeszcze 6 indeksów branżowych: gry, chemię, leki, motoryzację, informatykę i budownictwo. Wzrosty obserwowano na paliwach (4 proc.), górnictwie (2,22 proc.), odzieży, nieruchomościach, mediach i spółkach spożywczych.

Bankier.pl

Również w WIG20 to ostatecznie nie spółka bankowa była liderem przeceny, choć do tego miana aspirowały mBank (-3,68 proc.) i Pekao (- 3,34 proc.), a kurs CCC, który oddał 6,46 proc. w czasie sesji i całość wzrostów z ubiegłego tygodnia. Niżej były kursy PKO BP (-2,18 proc.) oraz CD Projektu.

Spadały również akcje PGE (-3,17 proc.), Allegro (-2,2 proc.) czy Asseco (-2,11 proc.). Allegro ogłosiło nazwisko nowego prezesa, który obejmie stanowisko od 1 września.

Wzrostom przewodziły spółki paliwowe z PKN Orlen (4,73 proc.) i Lotosem (4,14 proc.) na czele. Kurs PGNiG wzrósł natomiast o 2,73 proc., a więcej od niego rosły akcje wracającego do wzrostowej formy Dino (3,17 proc.). Ropa na rynkach jest wyceniana powyżej 110 dol. za baryłkę. W tym miesiącu Prezydent USA złoży wizytę w Arabii Saudyjskiej i według ekspertów będzie zabiegał o zwiększenie wydobycia.

Odbicie zaliczyły także akcje JSW (1,69 proc.), wzrosły notowania KGHM-u (2,23 proc.). W sumie w górę poszło 11 spółek z WIG20.

W drugiej linii również banki raziły słabością, z których najbardziej przeceniono akcje Handlowego (-5,6 proc.) i Aliora (-5,25 proc.). Do góry poszły przede wszystkim walory Bogdanki (4,85 proc.), Selvity (4,48 proc.) i AssecoSEE (4,04 proc.).

Z bankowego punku widzenia roczne minima pogłębiły akcje PKO BP, Pekao, mBanku, ING, Aliora i Millennium. Także pod względem obrotu sektor bankowy był zdecydowanym liderem generującym 33 proc. całego obrotu na GPW. Najwięcej z tego koszyka przeceniono akcje BNP (-9,8 proc.).

Oprócz słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w poniedziałek w Polskim Radiu 24, wiceminister finansów Artur Soboń nie wykluczył wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków.

Z kolei inny wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział PAP Biznes, że rząd woli używać "miękkich mechanizmów" i zachęcać sektor bankowy do podnoszenia oprocentowania depozytów, ale sobotnie słowa prezesa PiS to wyraźny sygnał dla sektora.

Na szerokim rynku dalej sporo rosły akcje Boombitu (16,3 proc.) po informacji z zeszłego tygodnia o dobrej formie sprzedażowej gry "Hunt Royale" w czerwcu według danych platformy Sensor Tower. Wzrosty kontynuuje również spółka 3RGames przed premierą gry „The Simulator VR: Greenview Street” na platformie Meta Quest 2, wyznaczoną na 7 lipca 2022 r. O 12,67 proc. wzrosły akcje węglowego Bumechu. 

Dużą zmienność obserwowano na akcjach Suneksu (-9,88 proc.), mimo że po publikacji wstępnych danych o 120-proc. wzroście przychodów ze sprzedaży w II kwartale drożały one nawet o 14 proc.

MKu

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mrbeast
"Co by tu jeszcze spiepszyć Panowie"
trooper
PIS 2015 - chcemy zwiększyć inwestycje.
2022, 7 lat rządów PIS - inwestorzy uciekają gdzie pieprz rośnie. Zapaść na giełdzie, zapaść w mieszkaniówce, Glapa - nie będzie inflacji, Morawiecki - pandemii już nie ma, Suski.... Ach szkoda czasu na szkodników.
kazikwaw
WIG20 na karuzeli. Kampania wyborcza rozpoczęta, więc trzeba zachować wzmożoną czujność…
miston
prosty wniosek. Wymienić polityków podczas wszystkich wyborów powszechnych
ertom
Nie politycy wystraszyli inwestorów, tylko dziad z Nowogrodzkiej. Liczba pojedyncza.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki