Bankowcy z Aliora chcą zarabiać minimum 4000 zł brutto

2019-07-16 12:40
publikacja
2019-07-16 12:40

Związki zawodowe w Alior Banku zgłosiły spór zbiorowy. Czego oczekują? Ustalenia płacy minimalnej w banku na poziomie 4000 zł brutto oraz podniesienia wynagrodzeń dla etatowców o 500 zł netto. 

/ fot. Igor Smirnow / FORUM

Cztery związki zawodowe: "Bankowiec", "Dialog 2005", Solidarność oraz ZZ Pracowników AB zgłosiły spór zbiorowy - podał jeden ze związków w komunikacie. W uzasadnieniu czytamy, że jak dotąd bank prowadził rokowania ze wszystkimi organizacjami, jednak tylko jedna - Konfederacja pracy - zaakceptowała propozycje pracodawcy, które ustaliły płacę minimalną na poziomie 2800 zł brutto, brak  zasad premiowania ani podwyższania wynagrodzeń zasadniczych. 

W związku z odmową dalszych rokowań ze strony Alior Banku pozostałe związki zawodowe zawiadomiły o wszczęciu sporu zbiorowego. Oczekują oni: 

  • ustalenie płacy minimalnym na poziomie 4000 zł brutto oraz waloryzacji tej płacy o wskaźnik przyrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw
  • podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników zatrudnionych na umowie o pracę o 500 zł netto, 
  • wprowadzenie zasady ustalania wysokości premii pracownika proporcjonalnie do poziomu realizacji jego celów premiowych, 
  • ustalenie wysokości odpraw z tytułu zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, 
  • określenia w umowie o pracę każdego pracownika rodzaju wykonywanej przez niego pracy zgodnie z art. 29 par. 1., pkt 1. Kodeksu pracy. 

Związki podały w piśmie skierowanym do prezesa Alior Banku, że poziom 4000 zł brutto jest już osiągnięty w innym banku, który należy do grupy PZU. Ponadto czytamy, że "nie do przyjęcia jest praktyka Banku polegająca na ciągłym podwyższaniu planów premiowych i płaceniu premii na tym samym lub niższym poziomie. Do do przyjęcia też jest fakt, że pracownik realizujący np. 70 proc. zadań, zarabiający dla Banku dziesiątki tysięcy złotych zysku, nie otrzymuje żadnej premii". 

W komunikacie spółki czytamy, że bank jest otwarty i gotowy do rozmów z organizacjami związkowymi na temat zgłoszonych postulatów.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
czytacz
Niech mnie przyjmą-będę pracował za 3250 brutto.
skasowane_konto
to składaj CV, co za problem. W sumie jeśli tak niskie wynagrodzenie cię zadowala to zachęcam do złożenia CV do biedronki albo jakiegoś spożywczaka na rogu.
czytacz odpowiada skasowane_konto
porównujesz siedzącą pracę w Banku z zap...laniem w Biedronce?
trooper
Przyjmijmy w końcu euro to się pensje podniosą ponad 1 tys eur dla każdego a nie tylko dla bankowców
artibi
Wyjedz z tego kraju to będziesz zarabiał tak jak chcesz w Euro
do_niczego odpowiada artibi
Cwani POlitycy(wybrańcy narodu) się pakują i wyjeżdżają do Brukseli zarabiać w EURO bo wiedzą jaki bałagan jest w POLSCE.
degrengolada
bardzo dobrze, trzeba walczyć o swoje. Inflacja idzie w górę, więc siłą rzeczy nie walczą o podwyżkę tylko o zachowanie wartości pieniądza.
jasiek2017
Chcesz wiecej zarabiac? Zmien prace i znajdz sobie taka gdzie zaplaca Tobie nawet i 10 tys/mies. Nie mozesz znalezc pracy za 5-10 tys? Znaczy, ze nie jestes tego warty i Twoja wysoka samoocena jest tylko iluzja. Uwazasz inaczej ? Zaloz wlasna firme i pokaz, ze jestes mega hiper super pracownikiem i na swoim zarobisz znacznie wiecej.Chcesz wiecej zarabiac? Zmien prace i znajdz sobie taka gdzie zaplaca Tobie nawet i 10 tys/mies. Nie mozesz znalezc pracy za 5-10 tys? Znaczy, ze nie jestes tego warty i Twoja wysoka samoocena jest tylko iluzja. Uwazasz inaczej ? Zaloz wlasna firme i pokaz, ze jestes mega hiper super pracownikiem i na swoim zarobisz znacznie wiecej.

Pracownicy sa wg siebie samych super pracownikami tylko wtedy kiedy pracuja u kogos i wyciagaja rece po podwyzki. Na swoim szybko przekonuja sie , ze zarabianie 5 tys/mies to problem i juz wola wrocic do kogos za 3 tys.
fakty
Moja koleżanka jest rusycystką i pyta mądrego jaśka2017 co zrobić, żeby zarabiać tyle ile Pixie u Glapińskiego w NBP czyli 50000 zł/mc ? Wykształcenie to samo, aha, robienie łaski nie wchodzi w grę.
zamknackw
Weż ogarnij człowieku, bo prezentujesz pogląd który był aktualny 10 lat temu. Prace w PL są zaniżone przez takich jak Ty, wielkich "kowalów własnego losu" z zapleczem finansowym rodziców / dziadków i ich firemek. Pewnie na boku jeszcze jakieś mieszkanko dla studentów wynajmujesz i kosisz na lewo 2 000 zł.Weż ogarnij człowieku, bo prezentujesz pogląd który był aktualny 10 lat temu. Prace w PL są zaniżone przez takich jak Ty, wielkich "kowalów własnego losu" z zapleczem finansowym rodziców / dziadków i ich firemek. Pewnie na boku jeszcze jakieś mieszkanko dla studentów wynajmujesz i kosisz na lewo 2 000 zł.

Obecnie jest rynek pracownika, i praocwnicy mogą i będą domagać się wiecej tz.w presja płacowa, zwłaszcza że koszty życia w PL wzrosły niebotycznie w porównaniu do 2015-2017 r.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki