REKLAMA

Bankomat zabarwi banknoty. Nowe zabezpieczenia przeciwko kradzieżom

2021-09-28 10:37
publikacja
2021-09-28 10:37
Bankomat zabarwi banknoty. Nowe zabezpieczenia przeciwko kradzieżom
Bankomat zabarwi banknoty. Nowe zabezpieczenia przeciwko kradzieżom
fot. Vital Safo / / Shutterstock

Urządzenia wypłacające gotówkę mają być lepiej zabezpieczone przeciwko włamaniom. Nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wymusi na bankach i operatorach m.in. montaż kaset barwiących pieniądze.

„Napady” na bankomaty przybierają bardzo różne formy – od zaawansowanych technologicznie prób włamań do wysadzania maszyn z użyciem gazu lub materiałów wybuchowych. Operatorzy sieci bankomatów i banki inwestują w rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo działania maszyn i ich odporność na najczęściej wykorzystywane przestępcze techniki.

23 września w „Dzienniku Ustaw” opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmieniające wcześniejszy akt w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Jeden z fragmentów rozporządzenia wskazuje, że „podmiot (…) będący właścicielem lub posiadaczem bankomatu, wyposaża w komplet kaset bankomatowych z systemem neutralizacji papierowych wartości pieniężnych bankomaty szczególnie zagrożone, jednak nie mniej niż 40% wszystkich posiadanych bankomatów, z wyłączeniem bankomatów znajdujących się wewnątrz obiektów i pomieszczeń objętych stałą, bezpośrednią ochroną fizyczną”.

Neutralizacja banknotów może polegać na ich zabarwieniu farbą, dymem albo specjalnym proszkiem w momencie otwarcia kasety umieszczanej w bankomacie. Rozporządzenie wskazuje, że system ma gwarantować automatyczne i nieodwracalne uszkodzenie banknotów, „z zachowaniem możliwości ich identyfikacji, w przypadku próby otwarcia pojemnika specjalistycznego lub kasety bankomatowej znajdującej się w bankomacie lub podczas próby jej wyjęcia z bankomatu przez osobę nieuprawnioną”.

Serwis „Automatyka Bankowa” wskazuje, że nowe obowiązki mogą okazać się szczególnie uciążliwe finansowo dla banków spółdzielczych, które posiadają małe sieci urządzeń. Z informacji serwisu Cashless wynika, że duże sieci bankomatowe chcą zmiany regulacji. Spodziewają się, że koszty spowodowane rosnącymi wymaganiami doprowadzą do likwidacji bankomatów w mniejszych miejscowościach.

MK

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
rubikk
a czy wpłatomat rozpozna barwione banknoty?
kenn
Ciekawe pomysły walki z banknotami w momencie kiedy... UE forsuje CBDC :P Wcześniej na to nie wpadli? :P

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki