Banki wyskoczą z kasy. BFG ustalił stawki opłat

Rada BFG określiła stawkę opłaty rocznej banków na 2014 r. na poziomie 0,1 proc. Stawka opłaty ostrożnościowej na 2013 rok została ustalona na 0,009 proc., a na 2014 rok na poziomie 0,037 proc. - poinformował BFG w piątkowych uchwałach.

Obowiązkowa opłata roczna ma być uiszczona do 14 marca 2014 r. W 2012 roku Rada BFG określiła stawkę opłaty rocznej na 2013 rok także na poziomie 0,1 proc.

Podstawę naliczania opłaty rocznej stanowi kwota odpowiadająca 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w ustawie - Prawo bankowe.

Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nałożyła na banki nową opłatę zwaną opłatą ostrożnościową. Będzie ona zasilała fundusz stabilizacyjny utworzony w ramach BFG.

Zgodnie z nowelą ustawy o BFG banki są zobowiązane do wniesienia opłaty ostrożnościowej za rok 2013 w terminie 60 dni od dnia opublikowania uchwały Rady BFG o wysokości stawki tej opłaty.

Opłata ostrożnościowa na 2014 rok ma być uiszczona do 14 marca 2014 r.(PAP)

Komentuje dr Bogusław Półtorak, redaktor naczelny Bankier.pl
Bogusław Półtorak

Drożej, ale bezpieczniej

Wprowadzenie opłaty ostrożnościowej należy traktować jako element dopasowania polskiego systemu bankowego do najnowszych wymogów Unii Europejskiej (CRD IV) i Komitetu Bazylejskiego (Basel III) w zakresie przepisów antykryzysowych w bankach. Wyższe wymogi kapitałowe banków oznaczają dla konsumentów wzrost kosztów usług bankowych. Konsekwencją ma być zwiększenie stabilności systemu bankowego i bezpieczeństwa środków zgromadzonych w bankach.

seb/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~tgfb

nic bezpieczniej. BFG ma około 10 mld kapitału a gwarantuje depozyty około 800 mld to jest bezpieczeństwo?

! Odpowiedz
0 0 ~Ja

To jest zabezpieczenie na wypadek upadku jednego, dwóch banków a nie totalnego krachu.

! Odpowiedz
0 0 ~lol

genialny artykuł, nadal nic nie wiadomo. Bo 0,1% czy 20% to żadna różnica póki się nie poda Z CZEGO TEN PROCENT!! Kapitałów, przychodów, zysków, kwot obciążanych ryzykiem?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne