REKLAMA

Banki wprowadzają nowe konta dla Ukraińców

Wojciech Boczoń2022-04-15 07:54analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-15 07:54
Banki wprowadzają nowe konta dla Ukraińców
Banki wprowadzają nowe konta dla Ukraińców
fot. FLORION GOGA / / Reuters

Banki wprowadzają do oferty nowe rachunki dla obywateli Ukrainy. Są one bezpłatne, ale mają ograniczoną funkcjonalność. Do ich założenia nie są wymagane standardowe dokumenty – banki korzystają z uproszczonej procedury.

W ostatnich dniach już trzy banki poinformowały o wprowadzeniu do oferty rachunków dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po inwazji rosyjskiej – mBank, Millennium i Alior.

W mBanku pojawiło się eKonto osobiste UA, które można założyć na podstawie dowodu lub paszportu ukraińskiego. Do konta bank wyda kartę płatniczą, która pozwoli na płacenie w sklepach, internecie oraz wypłaty z bankomatów. Rachunek i karta są bezpłatne – za darmo są także bankomaty i przelewy elektroniczne. Konto oferowane jest wyłącznie jako rachunek indywidualny, a jego właściciel będzie miał 12 miesięcy na uzupełnienie dokumentów, a więc przekazanie karty pobytu czy nr PESEL.

Konto ma ograniczoną funkcjonalność. Ukraińcy nie skorzystają m.in. z usług dodatkowych, takich jak kredyty, SFI, e-Makler, IKE/IKZE, rachunku firmowego, ubezpieczeń. Na razie nie będą też mogli skorzystać z: kont oszczędnościowych, lokat, Moich Celi, CyberRescue, usługi wielowalutowej, kont walutowych, mKantoru. Jednak będzie to możliwe wkrótce.

Bezpłatne konto dla Ukraińców pojawiło się także w Banku Millennium. - Nowe konto można teraz otworzyć na podstawie szeregu dokumentów, które wcześniej nie były akceptowane, takich jak np. ukraiński paszport wewnętrzny, akt urodzenia, prawo jazdy, dokument stwierdzający tożsamość wystawiony przez urzędy RP lub konsulaty ukraińskie. Akceptujemy dokumenty wystawione w jednym z czterech języków: polskim, ukraińskim, angielskim i rosyjskim  – mówi Magdalena Jaskóła, Kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Klient może korzystać z usług banku przez okres do 12 miesięcy, o ile w tym czasie nie przedstawi akceptowanych przez bank dokumentów tożsamości, decydując się jednocześnie na przekształcenie w standardowe Konto 360. Nowe rozwiązanie zapewnia dostęp do bankowości elektronicznej, a po pobraniu aplikacji mobilnej od razu po otwarciu możliwe jest uruchomienie płatności zbliżeniowych telefonem. Rachunek do czasu przedstawienia akceptowanych przez bank dokumentów wiąże się z ograniczeniem wysokości miesięcznych wpływów oraz sumy środków klienta w banku do wysokości 10 tys. zł.

Podstawowy rachunek płatniczy wprowadził też Alior Bank. Mogą z niego skorzystać uchodźcy, którzy nie posiadają paszportu lub karty pobytu, ale mają nadany numer PESEL. – Do jego otwarcia, poza powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, potrzebne jest tylko zdjęcie posiadacza i polski numer telefonu komórkowego. Rachunek można otworzyć w ponad 560 oddziałach i placówkach partnerskich Alior Banku na terenie całego kraju – tłumaczy Joanna Olszewska, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w Alior Banku.

Do rachunku wydawana jest karta debetowa. Rachunek wraz z kartą posiada ograniczoną funkcjonalność, ale pozwala na realizację podstawowych potrzeb finansowych życia codziennego, m.in. płatności kartą w sklepach stacjonarnych, bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach, bezpłatne wypłaty z bankomatów oraz bezpłatne przelewy. Maksymalna kwota pieniędzy, którą można deponować na podstawowym rachunku płatniczym to 5 tys. zł, a miesięczny limit wypłat to maksymalnie 10 tys. zł. W przypadku rachunku wspólnego, limit ten dotyczy każdego ze współposiadaczy oddzielnie.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
darius19
"zoomek" i "boris" maja dzisiaj dyzur na farmie. Zaden nie napisze ze cale to szambo nam/im Putin zgotowal.
zoomek
Putin zgotował darmowe konta w bankach w Polsce Ukraińcom?
To do niech jeszcze takie procedury zgotuje i dla tubylca. Ty w ogóle myślisz samodzielnie?
Dlaczego niema normalnej dyskusji na argumenty tylko Putin zgotował i Putin zgotował - to żałosne jest. Wypowiesz się wreszcie z sensem nt transportu uraanu do słowackich elektrowni?
Putin zgotował darmowe konta w bankach w Polsce Ukraińcom?
To do niech jeszcze takie procedury zgotuje i dla tubylca. Ty w ogóle myślisz samodzielnie?
Dlaczego niema normalnej dyskusji na argumenty tylko Putin zgotował i Putin zgotował - to żałosne jest. Wypowiesz się wreszcie z sensem nt transportu uraanu do słowackich elektrowni?
Cos o odwiedzinach Putka przez premiera Izraela? Koszer jest w środku wojy?
To w końcu izolować i nakładać embargo ale broń Boże na Żydów! Koszer biznesy z Putkiem są!
zoomek
Polacy - trzeci sort po Żydach i Ukraińcach.
Niema polskich elit.
Takie są FAKTY!
boris-vodka
Oczywiście polscy depozytariusze zapłacą niskim oprocentowaniem za kolejne bonusy"przyjaciół ze wschodu"
wizytator
"a jego właściciel będzie miał 12 miesięcy na uzupełnienie dokumentów"
To jest gest!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki