WAŻNE

Banki w USA mocno ograniczają kredyty

2020-06-29 23:27
publikacja
2020-06-29 23:27
fot. Stephanie Keith / FORUM

W trakcie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa banki w USA mają problem z określaniem zdolności kredytowych - pisze dziennik "Wall Street Journal". Dlatego mocno ograniczają udzielanie kredytów konsumentom.

W USA trwa bezprecedensowy kryzys gospodarczy, a bezrobocie w maju wynosiło 13,5 proc.

Spowodowane krachem zaległości w płatnościach kredytowych w wielu przypadkach nie znajdują odzwierciedlenia podczas sprawdzania zdolności kredytowej przez banki - ocenia "WSJ".

"Zamieszanie wynika z przepisu zawartego w rządowym pakiecie koronawirusowym stymulującym gospodarkę. Prawo mówi, że pożyczkodawcy, którzy pozwalają pożyczkobiorcom na odroczenie spłaty zadłużenia, nie mogą zgłaszać tych płatności jako spóźnionych (...)" - czytamy w gazecie.

Amerykańskie banki mają więc trudności z wykrywaniem "ryzykownych wniosków" i zatwierdzają mniej kredytów. Równolegle poszukują nowych informacji, które mogłyby pomóc wskazywać, kto potencjalnie może wpaść w kłopoty finansowe.

"Bez dokładnych danych jedyna opcja to ograniczyć kredyty" - mówi cytowany przez "WSJ" Michael Abbott, szef bankowości na Amerykę Północną w firmie Accenture. "Banki nie wiedzą kto będzie płacić, a kto nie. To jak lot bez widoczności w trakcie burzy" - obrazowo tłumaczy sytuację.(PAP)

mobr/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki