REKLAMA

Banki przemówiły po wyroku TSUE ws. kredytów frankowych

2019-10-07 13:00
publikacja
2019-10-07 13:00

Na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. państwa Dziubaków czekali zarówno posiadacze kredytów frankowych, jak i sektor bankowy. Zapytaliśmy poszczególne banki o opinie na temat tego orzeczenia. 

/ fot. ajn / YAY Foto

Getin Noble Bank: decyzja nie jest równoznaczna z uznaniem wszystkich klauzul za abuzywne

/ fot. FORUM

- Wyrok TSUE dotyczy wyłącznie klauzul indeksacyjnych uznanych w prawomocnych wyrokach wydanych przez polskie sądy za abuzywne. Sama decyzja TSUE nie jest równoznaczna z uznaniem wszystkich tego typu klauzul stosowanych przez banki za abuzywne - pisze rzecznik prasowy Getin Banku Artur Newecki w stanowisku przesłanym redakcji Bankier.pl.

- W najbliższym czasie bank dokona szczegółowej analizy wyroku TSUE. Warto jednak podkreślić, iż obecnie żadna klauzula indeksacyjna stosowana przez Getin Noble Bank nie jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, iż postępowania prowadzone przeciw naszej instytucji każdorazowo będą podlegać indywidualnej ocenie Sądu na podstawie przedłożonego przez strony materiału dowodowego - wskazuje Newecki.

PKO BP: Istotny będzie sposób interpretacji wyroku TSUE przez polskie sądy

/ fot. FORUM

Wyrok TSUE dotyczy jednej konkretnej sprawy i nie oznacza automatycznego, kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii tzw. frankowych kredytów mieszkaniowych. Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach - powiedziała Iwona Radomska z PKO BP.

Rozpoznający sprawę kredytu frankowego Justyny Dziubak Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału cztery pytania prejudycjalne domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

"Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach" - uważa Iwona Radomska, ekspert PKO BP. Pełen komentarz banku można przeczytać tutaj.

"Wyrok TSUE nie wpływa w sposób bezpośredni na mBank"

/ fot. Bankier.pl

 - Czwartkowe orzeczenie TSUE dotyczy konkretnej sprawy i banku, dlatego nie wpływa w sposób bezpośredni i natychmiastowy na mBank - wynika z komentarza banku nadesłanego redakcji Bankier.pl.

- Standardowo utrzymujemy rezerwy na ryzyko prawne, także w odniesieniu do spraw będących przedmiotem sporu sądowego. Nie przewidujemy konieczności pilnego utworzenia rezerw i przeszacowania wartości portfela kredytowego w reakcji na orzeczenie TSUE - dodaje bank. Pełen komentarz banku znajduje się tutaj.

Millennium: wyrok TSUE nie oznacza automatycznego zastosowania w innych sprawach dot. kredytów CHF

/ Bankier.pl

Wyrok TSUE nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć w innych sprawach dotyczących kredytów frankowych - napisał Bank Millennium w komentarzu do wyroku TSUE. Bank podał, że dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały zazwyczaj na korzyść banku, a od początku roku nie zauważa gwałtownego wzrostu liczby spraw wnoszonych przez kredytobiorców CHF.

"Dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały, z wyjątkiem jednego przypadku, na korzyść Banku Millennium. Od początku bieżącego roku nie zauważamy żadnych gwałtownych wzrostów liczby spraw sądowych wnoszonych przez kredytobiorców CHF. Bank, w każdym przypadku, będzie bronił swoich praw do końca" - napisano w komentarzu.

Bank Millennium podał, że zgodnie z opiniami >>uznanych autorytetów prawniczych<< wyrok TSUE dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach.

"Obowiązkiem polskich sądów będzie podjęcie ostatecznych decyzji w oparciu o przepisy UE interpretowane zgodnie z wyrokiem TSUE, mając na względzie przepisy krajowe nie pomijając interpretacji dokonanych przez polskie sądy" - napisał Bank Millennium. Pełen komentarz banku znajduje się tutaj.

Santander komentuje wyrok TSUE: ewentualne skutki będą rozłożone w czasie

/ fot. FORUM

Bank analizuje wyrok TSUE i potencjalne konsekwencje dla posiadanego portfela kredytów walutowych, jednak wymaga to czasu - pisze Santander Bank w przesłanym do redakcji Bankier.pl komunikacie.

Chcemy podkreślić, że czwartkowy wyrok TSUE dotyczy konkretnej sprawy (Dziubak vs. Raiffeisen) i nie ma automatycznego zastosowania do innych toczących się postępowań sądowych w sprawach kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Tym samym orzeczenie nie wywiera bezpośrednich skutków wobec wszystkich posiadaczy kredytów w CHF - czytamy.

Kluczowe będzie stanowisko Sądu Najwyższego w rozszerzonym składzie lub całej Izby Cywilnej w kwestii kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Takie stanowisko może mieć większy wpływ na orzecznictwo polskich sądów niż dzisiejszy wyrok TSUE, ponieważ to sąd krajowy na podstawie prawa krajowego i unijnego podejmuje rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie - zaznacza bank. Z pełnym komentarzem banku można zapoznać się tutaj.

Bank BPH: Trudno oszacować, jak wyrok wpłynie na decyzje prawne kredytobiorców

/ Bankier.pl

To, czy linia orzecznicza polskich sądów pójdzie w ślad za wyrokiem TSUE, okaże się w dłuższej perspektywie - zauważa Bank BPH.

- Obecnie trudno jest oszacować, jak wyrok wpłynie na decyzję kredytobiorców co do podjęcia kroków prawnych oraz jak długo będą trwały ewentualne postępowania i jakie będą w nich zapadać orzeczenia. Dlatego też bank wstrzymał się z szerszym komentowaniem wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Bank zaznacza też, że spełnia z nadwyżką przewidziane prawem oraz rekomendacjami KNF wymogi kapitałowe, a jego sytuacja finansowa jest stabilna. Bank nie zmienił także sposobu obsługi swojego portfela walutowych kredytów hipotecznych.

ZBP: Wyrok TSUE nie wyjaśnia wielu wątpliwości. Wynik sporów z bankami w rękach sądów

Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyjaśnia wielu wątpliwości, a sam Trybunał "sceptycznie" odniósł się do możliwości przekształcania kredytów walutowych w kredyty złotowe ze stawką LIBOR - poinformował PAP Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Dodał, że wyniki sporów klientów z bankami pozostają w rękach krajowych sądów.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
iwi2002
Mój bank nie przemówił. Idę do sądu. Będzie mnie reprezentował Mecenas Michał Dziedzic. Jak ktoś też się wybiera do sądu, to warto najpierw zgłosić się do kancelarii Klisz i Wspólnicy. Oni tam mają głowę do takich spraw.
adam987
Werdykt jaki ogłosił TSUE będzie niewątpliwie miał spore znacznie na to jak orzekać będą sądy. Moją sprawę prowadzi Kancelaria Rafała Sangowskiego i ja jestem bardzo zadowolony z tego jak to wygląda.
ja-gna
Nikt nie może czerpac korzyści z własnego bezprawia.

Motto do powieszenia w gabinetach prezesów banków.
dawa
Komu wierzyć jak nie bankom ? Właściwie okazało się, że wyrok TSUE (powtarzający tezy rzecznika) nie dotyczy banków :O. A mówienie o 80 mld strat to były tylko takie sobie jaja robione przez jajcarzy z ZBP. Pewnie teraz śmieją się jak to nabrali wszystkich, że wyrok TSUE grozi jakimiś stratami.
W każdym razie jedna
Komu wierzyć jak nie bankom ? Właściwie okazało się, że wyrok TSUE (powtarzający tezy rzecznika) nie dotyczy banków :O. A mówienie o 80 mld strat to były tylko takie sobie jaja robione przez jajcarzy z ZBP. Pewnie teraz śmieją się jak to nabrali wszystkich, że wyrok TSUE grozi jakimiś stratami.
W każdym razie jedna rzecz jest pewna, frankowiczu nie idź do sądu i nie narażaj polskich (?) banków i ich prezesów na mniejsze zyski.
palestrina
ja juz napisałem do bph wezwanie do ugody i przewalutowanie po kursie średnim z dzisiaj i dnia wypłaty oraz propozycje przejścia po przewalutowaniu na Wibor - myślę że uczciwa propozycja choc bank z pewnością ja odrzuci, dostałem juz zaswiadczenie o wypłatach i cała histoprie kredytu do wyliczeń i zaczynam batalię sądową.ja juz napisałem do bph wezwanie do ugody i przewalutowanie po kursie średnim z dzisiaj i dnia wypłaty oraz propozycje przejścia po przewalutowaniu na Wibor - myślę że uczciwa propozycja choc bank z pewnością ja odrzuci, dostałem juz zaswiadczenie o wypłatach i cała histoprie kredytu do wyliczeń i zaczynam batalię sądową. czy wygram? - nie wiem, ale po wyroku tsue napewno mam większe szanse.
pozdrawiam i do sądów - mniej dyskusji tutaj z trolami bankowymi, a więcej w realu!
arturiwo1
Witam, czy mógłbym prosić i taki wzór takiej ugody bez danych oczywiście, również przymierzam się do ugody ale BGŻ.
sammler
Z jednym się zgadzam: za dużo spamowaliście w internecie. Miejsce na rozstrzyganie tego typu sporów jest w sądach. TSUE, którym wszyscy się popieraliście was dokumentnie *lał, wszystko zrzucając na karb sądów krajowych. Macie jedynie uzysk moralny w postaci wytycznej, że sąd ma brać pod uwagę interes konsumenta, gdyż Z jednym się zgadzam: za dużo spamowaliście w internecie. Miejsce na rozstrzyganie tego typu sporów jest w sądach. TSUE, którym wszyscy się popieraliście was dokumentnie *lał, wszystko zrzucając na karb sądów krajowych. Macie jedynie uzysk moralny w postaci wytycznej, że sąd ma brać pod uwagę interes konsumenta, gdyż jest on stroną słabszą, a prawo cywilne musi zakładać równość stron. I tyle.

Propozycję przewalutowania po kursie średnim z dwóch losowo wybranych dni ja również bym odrzucił, bo ona nie ma żadnej podstawy (i nie jeż się, bo nie piszę tego przeciwko tobie - po prostu nie jest w żaden sposób reprezentatywna i nic z tym nie zrobisz). Czy jak idziesz do sklepu po masło, to proponujesz, że zapłacisz cenę średnią z dziś i sprzed 10 lat? Czy jednak płacisz cenę z etykiety? A dlaczego to robisz? Bo zawierasz DZIŚ zupełnie niezależną transakcję (umowę ustną) od transakcji kupna masła 10 lat temu.

A bank to spółka akcyjna, którą obowiązują konkretne przepisy w zakresie ochrony majątku i interesu akcjonariuszy. Nikt się pod taką decyzją nie podpisze, bo de facto ustala ona kurs na ok. 3 zł, gdy średnia (gdyby nawet przyjąć, że średnia arytmetyczna jest dobrym estymatorem kursu - a jak wie każdy statystyk i finansista - nie jest) wynosi 3,41 od 2008 r. Dlatego przewalutowanie może się odbyć wyłącznie po kursie dzisiejszym - bez wyroku sądu. Natomiast w sądzie możesz sobie wywalczyć unieważnienie umowy w całości i wtedy skutkiem takiego unieważnienia będzie rozliczenie rzeczywistych korzyści przez obie strony.
428ustka
pierwszy getin eeeee alee gamonie oddacie co do centa a i te POLISOLOKATY oddawajcie zlodzieje
jarunia
Ludzie mają oszczędzać na giełdzie na swoja emeryturę, a banki to 40% kapitalizacji giełdy. Jak spekulanty na polecenie Germańcow, będą płoszyć leszcze w stawie nic z tego nie będzie. Do willlowiczó-frankowiczów, "znaj proporcjum mocium panie", jak chcieliście zagrac w ruletke z kasynem to chyba nie liczyliście Ludzie mają oszczędzać na giełdzie na swoja emeryturę, a banki to 40% kapitalizacji giełdy. Jak spekulanty na polecenie Germańcow, będą płoszyć leszcze w stawie nic z tego nie będzie. Do willlowiczó-frankowiczów, "znaj proporcjum mocium panie", jak chcieliście zagrac w ruletke z kasynem to chyba nie liczyliście na wygraną.
palestrina
słaby z ciebie trolik,, chyba dopiero zaczynasz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki