Na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. państwa Dziubaków czekali zarówno posiadacze kredytów frankowych, jak i sektor bankowy. Zapytaliśmy poszczególne banki o opinie na temat tego orzeczenia.

Getin Noble Bank: decyzja nie jest równoznaczna z uznaniem wszystkich klauzul za abuzywne

- Wyrok TSUE dotyczy wyłącznie klauzul indeksacyjnych uznanych w prawomocnych wyrokach wydanych przez polskie sądy za abuzywne. Sama decyzja TSUE nie jest równoznaczna z uznaniem wszystkich tego typu klauzul stosowanych przez banki za abuzywne - pisze rzecznik prasowy Getin Banku Artur Newecki w stanowisku przesłanym redakcji Bankier.pl.
- W najbliższym czasie bank dokona szczegółowej analizy wyroku TSUE. Warto jednak podkreślić, iż obecnie żadna klauzula indeksacyjna stosowana przez Getin Noble Bank nie jest wpisana do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oznacza to, iż postępowania prowadzone przeciw naszej instytucji każdorazowo będą podlegać indywidualnej ocenie Sądu na podstawie przedłożonego przez strony materiału dowodowego - wskazuje Newecki.
PKO BP: Istotny będzie sposób interpretacji wyroku TSUE przez polskie sądy

Wyrok TSUE dotyczy jednej konkretnej sprawy i nie oznacza automatycznego, kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii tzw. frankowych kredytów mieszkaniowych. Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach - powiedziała Iwona Radomska z PKO BP.
Rozpoznający sprawę kredytu frankowego Justyny Dziubak Sąd Okręgowy w Warszawie skierował do Trybunału cztery pytania prejudycjalne domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
"Orzeczenie stanowi wytyczną dla sędziów i orzecznictwa sądów, dlatego istotny będzie sposób interpretacji wyroku i rozstrzygania przez sądy w polskich sprawach" - uważa Iwona Radomska, ekspert PKO BP. Pełen komentarz banku można przeczytać tutaj.
"Wyrok TSUE nie wpływa w sposób bezpośredni na mBank"

- Czwartkowe orzeczenie TSUE dotyczy konkretnej sprawy i banku, dlatego nie wpływa w sposób bezpośredni i natychmiastowy na mBank - wynika z komentarza banku nadesłanego redakcji Bankier.pl.
- Standardowo utrzymujemy rezerwy na ryzyko prawne, także w odniesieniu do spraw będących przedmiotem sporu sądowego. Nie przewidujemy konieczności pilnego utworzenia rezerw i przeszacowania wartości portfela kredytowego w reakcji na orzeczenie TSUE - dodaje bank. Pełen komentarz banku znajduje się tutaj.
Millennium: wyrok TSUE nie oznacza automatycznego zastosowania w innych sprawach dot. kredytów CHF

Wyrok TSUE nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć w innych sprawach dotyczących kredytów frankowych - napisał Bank Millennium w komentarzu do wyroku TSUE. Bank podał, że dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały zazwyczaj na korzyść banku, a od początku roku nie zauważa gwałtownego wzrostu liczby spraw wnoszonych przez kredytobiorców CHF.
"Dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji sądy rozstrzygały, z wyjątkiem jednego przypadku, na korzyść Banku Millennium. Od początku bieżącego roku nie zauważamy żadnych gwałtownych wzrostów liczby spraw sądowych wnoszonych przez kredytobiorców CHF. Bank, w każdym przypadku, będzie bronił swoich praw do końca" - napisano w komentarzu.
Bank Millennium podał, że zgodnie z opiniami >>uznanych autorytetów prawniczych<< wyrok TSUE dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach.
"Obowiązkiem polskich sądów będzie podjęcie ostatecznych decyzji w oparciu o przepisy UE interpretowane zgodnie z wyrokiem TSUE, mając na względzie przepisy krajowe nie pomijając interpretacji dokonanych przez polskie sądy" - napisał Bank Millennium. Pełen komentarz banku znajduje się tutaj.
Santander komentuje wyrok TSUE: ewentualne skutki będą rozłożone w czasie

Bank analizuje wyrok TSUE i potencjalne konsekwencje dla posiadanego portfela kredytów walutowych, jednak wymaga to czasu - pisze Santander Bank w przesłanym do redakcji Bankier.pl komunikacie.
Chcemy podkreślić, że czwartkowy wyrok TSUE dotyczy konkretnej sprawy (Dziubak vs. Raiffeisen) i nie ma automatycznego zastosowania do innych toczących się postępowań sądowych w sprawach kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Tym samym orzeczenie nie wywiera bezpośrednich skutków wobec wszystkich posiadaczy kredytów w CHF - czytamy.
Kluczowe będzie stanowisko Sądu Najwyższego w rozszerzonym składzie lub całej Izby Cywilnej w kwestii kredytów indeksowanych kursem waluty obcej. Takie stanowisko może mieć większy wpływ na orzecznictwo polskich sądów niż dzisiejszy wyrok TSUE, ponieważ to sąd krajowy na podstawie prawa krajowego i unijnego podejmuje rozstrzygnięcie w konkretnej sprawie - zaznacza bank. Z pełnym komentarzem banku można zapoznać się tutaj.
Przeczytaj także
Bank BPH: Trudno oszacować, jak wyrok wpłynie na decyzje prawne kredytobiorców

To, czy linia orzecznicza polskich sądów pójdzie w ślad za wyrokiem TSUE, okaże się w dłuższej perspektywie - zauważa Bank BPH.
- Obecnie trudno jest oszacować, jak wyrok wpłynie na decyzję kredytobiorców co do podjęcia kroków prawnych oraz jak długo będą trwały ewentualne postępowania i jakie będą w nich zapadać orzeczenia. Dlatego też bank wstrzymał się z szerszym komentowaniem wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Bank zaznacza też, że spełnia z nadwyżką przewidziane prawem oraz rekomendacjami KNF wymogi kapitałowe, a jego sytuacja finansowa jest stabilna. Bank nie zmienił także sposobu obsługi swojego portfela walutowych kredytów hipotecznych.
ZBP: Wyrok TSUE nie wyjaśnia wielu wątpliwości. Wynik sporów z bankami w rękach sądów
Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wyjaśnia wielu wątpliwości, a sam Trybunał "sceptycznie" odniósł się do możliwości przekształcania kredytów walutowych w kredyty złotowe ze stawką LIBOR - poinformował PAP Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Dodał, że wyniki sporów klientów z bankami pozostają w rękach krajowych sądów.
