Banki ostrzegają przed nowym rodzajem wirusa. Podmienia ekran logowania w aplikacjach mobilnych

W sieci pojawił się nowy wirus atakujący klientów banków. Jak informuje mBank, oprogramowanie podmienia ekran logowania w aplikacji mobilnej. Sprawa dotyczy także innych banków – podobny komunikat opublikował u siebie PKO Bank Polski.

Spreparowana nakładka na aplikację mobilną mBanku. Bank ostrzega, że nigdy nie prosi użytkowników aplikacji o podanie danych do logowania dla konta internetowego
Spreparowana nakładka na aplikację mobilną mBanku. Bank ostrzega, że nigdy nie prosi użytkowników aplikacji o podanie danych do logowania dla konta internetowego (mBank)

Ofiarami wirusa padają póki co tylko użytkownicy smartfonów z systemem Android i może podszyć się pod dowolną aplikację – obecnie np. jest to jedna z aplikacji do sprawdzania kursu kryptowalut. Niestety bezpieczni nie mogą się czuć nawet ci użytkownicy, którzy pobierają nowe aplikacje wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play.

Po pobraniu felernej aplikacji i potem uruchomieniu aplikacji banków działających w Polsce, klient zobaczy nie właściwą stronę logowania, a nakładkę spreparowaną przez wirusa. W ten sposób oszuści mogą przejąć poufne dane klienta.

Wirus nie tylko może ukraść nasze dane do logowania, ale także przejąć kontrolę nad całym telefonem. Może wtedy dochodzić do podsłuchiwania i przechwytywania naszych rozmów. Na nieszczęście dla użytkowników wirus jest bardzo trudny do wykrycia – szczególnie w przypadku nakładek na systemy bankowe. mBank radzi, żeby uważnie czytać komentarze użytkowników pod każdą aplikacją, którą ściągamy ze sklepu Google Play.

W przypadku zorientowania się, że mogło się paść ofiarą wirusa, najlepiej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych i natychmiast zmienić hasła i PIN-y do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej banku.

(Bankier.pl)

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 oko1

Dla tego android zawsze bedzie o krok przed OS X i nie pomogą im takie zabawki jak s8 czy note 8

! Odpowiedz
8 10 ricozez

To banki są wirusem !Tego typu akcje "wirusowe" będą już na stałe w ofercie bankowej by ustrzec je przed runem !

! Odpowiedz
3 21 glos_rozsadku

21 wiek: bananowy człowiek przykuty do telefonu.

! Odpowiedz
1 17 marcin321

Im więcej kanałów dostępu i możliwości płatności tym większe pole dla hakerów. Za "wygodę" się płaci

! Odpowiedz
2 2 ifoccur

Być może trzeba czasowo, aż świat sie nie uspokoi zaniechać logowania się poprzez te wygodne i niby zachwalane jako bezpieczne aplikacje bankowe na android.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne