Banki centralne zapowiadają – cyfrowy pieniądz już za chwilę

analityk Bankier.pl

Wydawany przez bank centralny cyfrowy odpowiednik gotówki pojawi się na rynku lada moment. Z badania Banku Rozliczeń Międzynarodowych wynika, że w najbliższych trzech latach taki ruch zapowiadają instytucje odpowiadające za emisję pieniądza w krajach, gdzie mieszka łącznie jedna piąta światowej populacji.

Bank Rozliczeń Międzynarodowych przeprowadził kolejną edycję badania wśród banków centralnych, pytając się o status prac nad oficjalnym cyfrowym pieniądzem. BRM chciał dowiedzieć się, jak postępują analizy dotyczące trzech typów tzw. CBDC (Central Bank Digital Currency, cyfrowa waluta banku centralnego): opartych na rachunku i dostępnych dla każdego, opartych na cyfrowych tokenach i dostępnych dla wszystkich podmiotów oraz opartych na tokenach i przeznaczonych do rozliczeń hurtowych.

(fot. ImageFlow / Shutterstock)

W 2018 r. 70 proc. spośród 63 przebadanych banków centralnych twierdziło, że zaangażowało się w jakikolwiek sposób w prace nad cyfrowym pieniądzem. W najnowszej edycji badania odsetek ten wzrósł do 80 proc. Połowa banków interesuje się zarówno cyfrowym pieniądzem „detalicznym”, jak i przeznaczonym do rozliczeń wielkokwotowych.

10 proc. banków twierdzi, że prawdopodobnie wyemituje ogólnodostępny cyfrowy pieniądz w najbliższym czasie (do 3 lat), a 20 proc. zapowiada taki ruch w niedalekiej przyszłości (3-6 lat). Jak podkreśla BRM, ta pierwsza grupa, chociaż nieliczna, zarządza obiegiem pieniądza w krajach, gdzie zamieszkuje 20 proc. ludności globu. Najbliższa przyszłość może zatem okazać się bardzo istotna dla losów CBDC – cyfrowy pieniądz trafi na rynek i zostanie sprawdzony w praktyce.

Nadal większość banków centralnych uważa, że wyemitowanie przez nie cyfrowego pieniądza w najbliższych latach jest mało prawdopodobne. Odsetek zachowawczo nastawionych instytucji wprawdzie zmalał, ale z jednym wyjątkiem – idea „hurtowego” CBDC miała w 2019 r. mniej zwolenników niż rok wcześniej.

W raporcie Banku Rozliczeń Międzynarodowych zwrócono uwagę, że znacznie bardziej zmotywowane w badaniach nad cyfrowym pieniądzem są banki z krajów rozwijających się. Wiąże się z nim nadzieje m.in. na zwiększenie dostępności usług finansowych oraz stabilności systemu płatniczego.

W najnowszej edycji badania zapytano dodatkowo o analizy dotyczące prywatnych cyfrowych tokenów i tzw. stablecoins. Warto przypomnieć, że w międzyczasie światło dzienne ujrzały m.in. plany projektu Libra (cyfrowej waluty tworzonej przez konsorcjum pod wodzą Facebooka). 58 proc. badanych banków centralnych wskazuje, że próbuje oceniać wpływ nowego zjawiska na stabilność systemu finansowego. Problem ignorują na razie banki z krajów rozwijających się, a zwłaszcza te angażujące się w rozwój własnego cyfrowego pieniądza.

Wśród banków centralnych biorących udział w badaniu BRM nie znalazł się Narodowy Bank Polski.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 42 adam314

Masoneria chce jeszcze więcej władzy.

! Odpowiedz
0 31 xiven

a potem co wprowadzą cyfrowe kartki upoważniające do wydawania cyfrowego pieniądza w sklepie bo inaczej ludzie te cyferki bankowe zamienią na złoto albo krypto i potem będzie się płacić cyfrową gotówką albo tradycyjnie złotem srebrem

! Odpowiedz
2 61 grab

A może ktoś zapyta się nas , konsumentów?

! Odpowiedz
17 5 hfjdj

Ale o co?

! Odpowiedz
47 71 marxs

tylko kto rozumny bedzie wam tyrał w robocie za impulsy magnetyczne na dysku twardym ( o skasowaniu całych oszczędności życia jednym kliknieciem myszki to nie ma nawet co wspominać)
ps.swój złodziejsko-oszukańczy cyfrowy matriks to możecie robić ale dla siebie i oczywiście beze mnie

! Odpowiedz
4 15 hfjdj

A teraz to za co tyrają?

! Odpowiedz
10 24 ballzhamon

A kto będzie tyrał w robocie za kawałki papieru ze zmyśloną wartością? To taki sam pieniądz fiducjarny.

! Odpowiedz
9 51 kerad_

Już nikt z walizką pieniędzy nie będzie jeździł, wszystko pod kontrolą!

! Odpowiedz
3 70 fakpejsy

Kazdy powinien miec wybor...

! Odpowiedz
9 150 silvio_gesell

Przecież już jest pieniądz bezgotówkowy, więc w czym lepszy miałby być cyfrowy? Niech napiszą po prostu, że potrzebują zlikwidować fizyczną gotówkę, bo trzeba ujemnie oprocentować pieniądz - to zrozumiem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil