„Bańka w końcu pęknie”. TJS zachęca KNF do zdecydowanych działań w sprawie kryptowalut

Komisja Nadzoru Finansowego w temacie kryptowalut na razie chce się ograniczyć do kampanii informacyjnej o szerokim zasięgu. Środowisko traderów chciałoby jednak, aby KNF poszedł dalej. W liście otwartym fundacja Trading Jam Session zachęca KNF do odważniejszych ruchów.

W prace nad kampanią informacyjną KNF chce się włączyć fundacja TJS, skupiająca 14 tys. inwestorów. W liście otwartym skierowanym do KNF przedstawiciele fundacji zachęcają do stworzenia „Koalicji na rzecz cyfrowej ekonomii”, „która, składając się z ekspertów i praktyków rynku kryptowalut, włączyłaby się w stworzenie​​ materiałów​​ edukacyjnych​​ oraz​​ ich ​​ należytej​​ promocji.”

(YAY Foto)

Chcemy szybko reagować zanim ktoś zostanie oszukany na piramidach ‘parakryptowalutowych’” – tłumaczy Rafał Zaorski, prezes fundacji. „Duże pieniądze przyciągają oszustów i tak się dzieje obecnie na rynku kryptowalut” – dodaje.

KNF dwukrotnie zabierał dotychczas stanowisko w tematach związanych z kryptowalutami. Jeszcze w lipcu, we wspólnym stanowisku wydanym z Narodowym Bankiem Polskim, obie instytucje ostrzegały przed rozmaitymi ryzykami związanymi z posiadaniem bitcoina, litecoina czy ethereum. A zaledwie wczoraj KNF wydał komunikat w sprawie szybko popularyzujących się Initial Coin Offerings (ICO), przestrzegając, że inwestowanie w tokeny jest „wysoce ryzykowne”, a organizatorzy zbiórek mogą podlegać odpowiedzialności karnej.

Jak dowiedział się „Puls Biznesu” podczas Kongresu 590 w Rzeszowie, KNF pracuje nad kampanią informacyjną o szerokim zasięgu, która ruszy w ciągu najbliższych miesięcy. „Jeśli wydajemy pieniądze publiczne, musimy zrobić to zgodnie z prawem. Przygotowanie kampanii to kwestia kilku miesięcy. Traktujemy kryptowaluty jak dobro, które można kupić. Nie jest to waluta - powiedział Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF, cytowany przez „PB”.

Fundacja TJS zachęca KNF do pójścia jeszcze dalej, wysuwając kilka postulatów. Przede wszystkim zachęca do przeprowadzenia debaty ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: emitentami, inwestorami, właścicielami giełd, właścicielami kopalń oraz programistami, a także wypracowanie​​ jasnej​​ definicji​​ kryptowaluty. Zwraca także uwagę na konieczność wypracowania ​​ propozycji​​ rozwiązań​​ prawnych​​ dotyczących: kwestii ​​ finansowo-podatkowych, obrotu​​ kryptowalutami oraz emisji​​ kryptowalut.

„Bańka w końcu pęknie. Razem z pęknięciem bańki zostanie poszkodowanych wiele osób. Od tego, czy coś z tym teraz zrobimy, zależy, ilu będzie poszkodowanych” – mówi Rafał Zaorski i podsumowuje: „Nie chcemy, żeby za 10 lat, na sejmowej komisji śledczej, kolejny prof. Belka powiedział, że „wiadomo było, że to jest gruby przekręt”.

Pełna treść listu otwartego TJS do KNF.

Źródło:
Tematy:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 pkc

sprzedam kod wygenerowany komputerowo za 25 tys PLN jest jakiś leszcz chętny?

! Odpowiedz
1 9 lelo1949

Frankowicze przerzucają się na bitcoina

! Odpowiedz
0 5 pkc

i znowu w du.. pe :)

! Odpowiedz
3 13 open_mind

Bańkę to mamy na Fiat money! Krypto waluty są tylko naturalna odpowiedzią na zepsucie walut przez banki za przyzwoleniem państw. To tak jak rozkwit nielegalnego handlu tytoniem albo alkoholem względnie prohibicja w odpowiedzi na nienormalną podwyżkę cen, akcyzy i zakazy gdzie państwo chce się nachapać kasy albo mieć całkowity monopol aby np. Załatać dziurę budżetową. Przypominam to nigdy nie działa ale dodaje krótkotrwałą możliwość przetrwania dla istniejącej koterii - władzy. Po zmianie oficjalnych chorych „przepisów” sytuacja ulega naprawie samoistnie. To tak jak kiedyś było z bonami dolarowymi w Polsce.

W przypadku krypto walut bankom zaczyna podobać się ta sytuacja i mogą próbować wprowadzić własne krypto waluty odstępując od gotówki o czym marzą od dawna.. Nawet nie jestem pewien czy krypto nie zostały zainicjowane przez bankierów w cieniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 1960

Z Bitcoinem bedzie jak z Uniwersalem . Znowu nabiora cieniasow .

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
55 6 macryski

Bitcoin rośnie i rośnie, więc najwyższy czas zainwestować. Dla tych którzy ciągle się wahają możliwe jest zarabianie bitcoinów z zamian za wpisywanie kodów CAPTCHA.
Najepszym serwisem tego typu jest Freebitco. Co godzinę w zamian za wpisanie kodu możliwe jest wylosowanie pewnej ilości bitcoinów. Maksymalna kwota do wygrania w każdym losowaniu to 200 $ !
Można również spróbować pomnożyć wylosowane bitcoiny w mini kasynie.
Konto można założyć tutaj --> https://goo.gl/ZZmgVL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 25 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 48 stonoga_---_---_---_---_---_

A od kiedy to p. Zaorski się tak martwi o fanów kryptowalut?
Co, nagle ulica zamiast do TSJ i "zarabianie na rynku" poszła w kierunku krypto. I nie ma nowych 'inwestorów' do grania na platformach brokerskich?
beka

! Odpowiedz
13 54 karbinadel

Kłopot polega na tym, że Polak zawsze uwierzy, że można łatwo i szybko zarobić bez większego wysiłku. Amber Goldy i inne takie doskonale to potwierdzają. A jak sprawa się rypnie, to pretensje nie do siebie i własnej głupoty, lecz do państwa, że przed ta głupotą nie upilnowało

! Odpowiedz
1 25 matpoz1

Narodowość nie ma nic z tym wspólnego, tylko poziom wiedzy ekonomicznej,wychowanie w socjalizmie, dostęp do innych dóbr inwestycyjnych itp. w Chinach krypto waluty są znacznie bardziej popularne niż w Polsce.

! Odpowiedz
28 25 sel

To już lepiej zbierać znaczki, kapsle czy pudełka po zapałkach nie mówiąc o prawdziwej sztuce.. zamiast te komputerowe paciorki..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,34% 4,0779
2020-03-30 00:03:00
EUR/PLN 0,14% 4,5275
2020-03-30 00:02:00
EUR/USD -0,16% 1,1117
2020-03-30 00:03:00
CHF/PLN 0,25% 4,2722
2020-03-30 00:03:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil