Bank zablokuje konto firmowe na żądanie skarbówki

Na żądanie urzędników bank zablokuje firmie rachunek na 72 godziny. Wystarczy podejrzenie, że wyłudza VAT - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Labunskiy K. / YAY Foto)

Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie walki z wyłudzeniami VAT. Pomogą jej w tym banki. Będą przekazywać informacje o firmowych rachunkach do systemu informatycznego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową - wynika z najnowszego projektu autorstwa Ministerstwa Finansów.

Izba będzie analizować dane z banków, w tym dotyczące zleceń płatniczych i kwot transakcji. Wyniki przekaże fiskusowi - pisze "Rzeczpospolita".

Szef KAS będzie mógł zlecić blokadę konta do 72 godzin, jeżeli uzna, że rachunek może być wykorzystywany do wyłudzenia podatku. Jego polecenie bank będzie musiał natychmiast wykonać.

Wygląd nowego systemu analitycznego skarbówka dopiero opracuje. Już teraz za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego zbiera dane dotyczące rozliczania VAT od większości firm, ale nie ma dopracowanego systemu informatycznego pozwalającego na ich właściwe przetwarzanie i analizowanie - czytamy w artykule. (PAP)

kka/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~md71

A czy 'dobra zmiana' wskrzesi z martwych, przy okazji, przepis o odpowiedzialności urzędnika za błędne decyzje?

! Odpowiedz
0 3 ~Jacek

A po co się tak kłopotać, niech od razu wprowadzą, że Wielki Brat posiada loginy i hasła do wszystkich kont i pobiera sobie z nich tyle pieniążków ile chce.
Jak za pierwszej komuny domiar a właściwie to gorzej, bo wtedy nie mieli systemów informatycznych i dało się czasem ukryć przed Okiem Saurona...

! Odpowiedz
0 8 ~www_żal_pl

Wystarczy podejrzenie. Feliks Dzierżyński wiecznie żywy

! Odpowiedz
0 8 ~Wojteq

Tylko inne barwy nosi. Trzeba pamiętać, że rząd chce tylko naszego dobra. Warto zatem te dobra gdzieś pochować z dala od łap urzędniczych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne