Bank Światowy zaaprobował pół miliarda dolarów pożyczki dla Tunezji

Bank Światowy zaaprobował 500 mln dolarów pożyczki dla Tunezji na wsparcie jej reform gospodarczych - poinformowała w czwartek państwowa agencja TAP. Pożyczka ma promować prywatne inwestycje i tworzenie klimatu dla drobnego biznesu.

Ma ona również wesprzeć konkretne działania w celu ułatwienia procedur importowych i eksportowych, otwarcia sektorów na inwestycje i wzmacniania dostępu do kredytów dla małych przedsiębiorców oraz stworzenia bardziej zrównoważonego i bardziej ekologicznego sektora energetycznego.

Tunezja znalazła się w głębokim kryzysie gospodarczym po pokojowym obaleniu dyktatora Zin el-Abidina Ben Alego w 2011 roku, co stało się początkiem tzw. arabskiej wiosny. Od tego czasu kraj wprowadził daleko idące demokratyczne reformy, zmaga się jednak z poważnymi problemami gospodarczymi. Tunis polega na kredytach od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wymaga w zamian oszczędności po stronie budżetowej. Tylko w tym roku Tunezja potrzebuje zagranicznych kredytów w łącznej wysokości 3 mld dolarów.

Tunezja jest postrzegana na Zachodzie jako jedyny kraj Bliskiego Wschodu i Maghrebu, w którym arabska wiosna odniosła sukces. Jednak od obalenia Ben Alego kraj miał dziewięć rządów i żadnemu z nich nie udało się wyeliminować głęboko zakorzenionych problemów gospodarczych. (PAP)

jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil