Bank Światowy: wzrost PKB Polski spowolni w '21 do 3,3 proc. z 4,0 proc. w '19

Bank Światowy (BŚ) podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,9 proc. (prognozy z października 2018 r.) i szacuje, że do 2021 polska gospodarka zwolni do 3,3 proc. - wynika ze styczniowej edycji raportu BŚ "Global Economic Prospects".

(YAY Foto)

Prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 r. pozostawiono bez zmian na poziomie 3,6 proc. rocznie. Szacunki na 2021 r. zaprezentowano po raz pierwszy.

Raport nie zawiera innych szacunków danych makro dla Polski. 

Globalny wzrost PKB w ’19 wyniesie 2,9 proc., możliwe jednak większe spowolnienie

Światowy wzrost gospodarczy lekko spowolni do 2,9 proc. w 2019 roku z 3 proc. w 2018 r. ze względu na rosnące zagrożenia dla perspektyw makroekonomicznych – podał Bank Światowy. W ocenie instytucji możliwe jest jednak poważniejsze spowolnienie niż obecnie się przewiduje.

Według raportu „Global Economic Prospects” Banku Światowego wzrost w gospodarkach rozwiniętych spowolni do 2 proc. w 2019 r., a w 2020 r. do 1,6 proc.

"Spowolnienie gospodarcze rozszerza się, akomodacyjna polityka monetarna w gospodarkach rozwiniętych jest wygaszana, a światowy handel stopniowo spowalnia. Wzrost w Stanach Zjednoczonych będzie nadal wspierany przez pakiet fiskalny w najbliższym czasie, lecz może to doprowadzić do większego i bardziej trwałego deficytu budżetowego” – napisano.

"Prognozowane stopniowe spowolnienie globalnej aktywności gospodarczej w horyzoncie prognozy może być poważniejsze niż się obecnie przewiduje, biorąc pod uwagę przewagę czynników ryzyka” – dodano.

W raporcie oceniono, że eskalacja napięć handlowych jest kolejnym poważnym zagrożeniem dla globalnych perspektyw gospodarczych.

"Gdyby wszystkie aktualnie rozważane cła zostały wdrożone, wpłynęłyby one na około 5 proc. globalnych przepływów handlowych i mogłyby osłabić wzrost wielu gospodarek” – stwierdzono.

"Chociaż prawdopodobieństwo recesji w Stanach Zjednoczonych jest nadal niskie, a spowolnienie w Chinach ma być stopniowe, znacznie słabsza niż oczekiwano aktywność w dwóch największych gospodarkach świata może mieć poważny wpływ na globalne perspektywy gospodarcze” – dodano.

Analitycy Banku Światowego wskazują, że „spowolnienie popytu zewnętrznego, rosnące koszty finansowania zewnętrznego i utrzymująca się niepewność polityczna” mogą wpłynąć na pogorszenie prognoz dla rynków wschodzących (EM) i gospodarek rozwijających się. W raporcie podano, że prognozowany wzrost gospodarczy w tej grupie wyniesie 4,2 procent w tym roku, czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż w poprzedniej prognozie BŚ.

"Szereg wydarzeń może być kolejnym hamulcem dla działalności. Zaostrzenie kosztów finansowania może zmniejszyć wpływy kapitałowe i doprowadzić do spowolnienia wzrostu na wielu rynkach wschodzących i rozwijających się. Wcześniejsze wzrosty długu publicznego i prywatnego mogą zwiększyć podatność na wahania finansowania budżetowego i nastrojów na rynku. Nasilające się napięcia handlowe mogą skutkować słabszym globalnym wzrostem i zakłócać globalnie powiązane ze sobą łańcuchy dostaw. Eksport towarów uległ stagnacji, podczas gdy aktywność importerów zmniejsza się” – napisano w raporcie.

"Ostrzejsze niż oczekiwano zacieśnienie globalnych warunków finansowych lub ponowna szybka aprecjacja dolara amerykańskiego może wywrzeć dalszą presję na obniżenie aktywności w gospodarkach EM i krajów rozwijających się” - dodano.

Według BŚ szara strefa odpowiada za ok. "70 proc. zatrudnienia i 30 proc. PKB na rynkach wschodzących i rozwijających się".

"Wiąże się to z niższą produktywnością i mniejszymi dochodami podatkowymi, a także z większym ubóstwem i nierównościami. Zmniejszenie obciążeń podatkowych i regulacyjnych, poprawa dostępu do finansowania, oferowanie lepszych usług edukacyjnych i publicznych oraz wzmocnienie ram dochodów publicznych mogłyby doprowadzić do wyrównania szans między szarą strefą a przedsiębiorcami działającymi oficjalnie” – napisano w raporcie.

Dodano, że nie można zagwarantować utrzymywania historycznie niskiej i stabilnej inflacji na rynkach wschodzących i rozwijających się. (PAP Biznes)

tus/ asa/ krr/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj