REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza

2021-12-09 14:25
publikacja
2021-12-09 14:25
Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza
Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza
fot. fotohuta / / Shutterstock

Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej – wynika z czwartkowego komunikatu tej instytucji.

„W ramach nowego projektu Bank Światowy będzie pomagał rozwijać program +Czyste Powietrze+, który oferuje właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków” – podano w czwartkowym komunikacie Banku Światowego.

Dodano w nim, że rządowy program realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Oceniono, że jest to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie, której celem jest dotarcie do trzech milionów gospodarstw.

„Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie +Czystego Powietrza+. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać” – powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette.

W komunikacie wskazano, że środki pożyczkowe w ramach projektu o nazwie „Program dla wyników” Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez „Czyste Powietrze”. Wśród tych celów wymieniono m.in. uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów czy zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych.

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program +Czyste Powietrze+, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze” – powiedziała, cytowana w komunikacie, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Jak dodano, Bank Światowy od lat wspiera państwa w ich działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród krajów, które otrzymują finansowanie Banku, bądź korzystają z doradztwa w tym obszarze, są między innymi Chiny, Indie, Peru, Egipt, Chile i Meksyk. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
prs
Ile bedziemy musieli oddac mnie interesuje..
Na jakich warunkach pozyczone a nie ze jakis bank (nam!..) "pomaga"..


Moze warto wziasc kredyt od NBP i pozyczyc Rzadowi, zarabiajac na tym pare baniek..
Po co mi Bank Swiatowy, to tylko 250 mln eurosow..
Szalu nie ma..
blaber
K***a, jakas kolejna lapowka dla rzadzacych za covida. 250mln sie w mgnieniu oka rozejdzie nie wiadomo na co i odnajdzie sie w firmach zaprzyjaznionych rzadu, a dlug pozostanie.
blesso
2mld na TVP poszło.
Przecież mieliśmy pieniądze na poprawę jakości powietrza.
Wydaliśmy ja na piosenki Górniak.
moravietz
Kolejny dlug na barkach obywateli i nastepnych pokolen...
jenak
Albo nie wiedzą, gdzie leży Polska, albo są wyjątkowo złośliwi.
jenak
Niech lepiej nie pożyczają i nie przeszkadzają.
pstrzezek
250 mln € to absolutne nic w skali problemu. Raczej taka zachęta by cokolwiek zacząć robić w tym temacie
muhh5
o, POŻYCZĄ nam POŁOWĘ tego co my co roku dotujemy TVP. TVP ma też jak każda inna telewizja pieniądze z reklam, a jeszcze z abonamentu RTV. Co oni robią z tym hajsem, bezkitu.
pstrzezek
Uspokojenie sumienia kosztuje. Plus weź pod uwagę że ci „dziennikarze” nie znajdą roboty w żadnej szanującej się telewizji po zmianie ustroju. Wiec teraz trzeba się nachapać pod sam korek póki można
tom979
Czyli pożyczą nam pieniądze żebyśmy kupili od połączonych z nimi firm panele fotowoltaiczne i tym podobne bzdury. A później mamy im te pieniądze oddać z odsetkami. To tak jakbym pożyczył sąsiadowi pieniądze pod warunkiem że kupi ode mnie samochód za trzykrotność jego wartości a później odda mi pieniądze z odsetkami.Czyli pożyczą nam pieniądze żebyśmy kupili od połączonych z nimi firm panele fotowoltaiczne i tym podobne bzdury. A później mamy im te pieniądze oddać z odsetkami. To tak jakbym pożyczył sąsiadowi pieniądze pod warunkiem że kupi ode mnie samochód za trzykrotność jego wartości a później odda mi pieniądze z odsetkami.
To już wiem czemu tak do mnie dzwonią i wciskają mi te panele. To niezły interes. Frajerów sobie znaleźli w prostym ludzie, który jest manipulowany na wszelkie sposoby.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki