Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w ’17 do 3,1 proc. z 3,4 proc.

[Aktualizacja 08.40] Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. do 3,1 proc. z 3,4 proc. Prognozuje on, że w 2016 r. tempo wzrostu wyniosło 2,5 proc. - podano w komunikacie.

(fot. Labunskiy K. / YAY Foto)

W 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r., gospodarka światowa też będzie rosnąć szybciej, w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc. jak oczekiwano za ubiegły rok - szacuje Bank Światowy w raporcie Global Economic Prospects.

Zgodnie z komunikatem banku, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

W październiku ekonomiści BŚ oczekiwali, że ubiegłoroczny wzrost w Polsce wyniesie 3,2 procent, a wzrost w 2017 i 2018 r. odpowiednio 3,4 oraz 3,5 procent. "Niższe prognozy wzrostu są głównie odzwierciedleniem słabszej niż się wcześniej spodziewano dynamiki inwestycji" - napisano.

Wzrost gospodarek rozwiniętych

"Wzrost gospodarek rozwiniętych może wynieść w roku bieżącym 1,8 procent. Luźniejsza polityka fiskalna w największych gospodarkach - głównie w Stanach Zjednoczonych - może skutkować tam i na świecie szybszym wzrostem, jednak z drugiej strony szkodzić wzrostowi może rosnący protekcjonizm w handlu. Wzrost w krajach rozwijających się może z kolei przyspieszyć do 4,2 procent z 3,4 procent w roku ubiegłym dzięki umiarkowanym wzrostom cen surowców" - ocenia bank.

W komunikacie zastrzeżono, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.

Po latach rozczarowującego wzrostu, cieszymy się, że na horyzoncie widać poprawę koniunktury. Trzeba wykorzystać ten czas na inwestowanie w infrastrukturę i w ludzi, bez czego niemożliwy jest zrównoważony wzrost gospodarczy konieczny do walki z ubóstwem - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Zaznaczono, że szczególną uwagę poświęcono ostatniemu spowolnieniu inwestycji w krajach rozwijających się, które odpowiadają za jedną trzecią światowego PKB i około trzy czwarte światowej populacji oraz światowego ubóstwa. Wzrost inwestycji spowolnił tam do 3,4 proc. w 2015 r. z 10 proc. w roku 2010. W 2016 r. prawdopodobnie spowolnił o kolejne 0,5 pkt proc.

Wyjaśniono, że spowalniające inwestycje to po części korekta z wysokich poziomów notowanych przed kryzysem. Jednak zjawisko to pokazuje także pewne przeszkody, z którymi kraje rozwijające się muszą się borykać, takie jak niskie ceny ropy (dla eksporterów), spowalniające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (dla importerów surowców), a także wysokie zadłużenie prywatne oraz ryzyko polityczne.

Zgodnie z raportem, gospodarki krajów rozwijających się eksportujące surowce wzrosną w tym roku o 2,1 proc. po bardzo słabym wyniku na poziomie 0,3 procent w roku ubiegłym, ponieważ odbiły się ceny surowców, a gospodarki Rosji i Brazylii powróciły do wzrostu.

Natomiast kraje rozwijające się importujące surowce powinny rozwijać się w 2017 r. w tempie 5,6 procent, nieco wolniej niż 5,7 procent z roku 2016. Chiny będą kontynuować ścieżkę skoordynowanego spowolnienia do poziomu 6,5 procent. "Jednakże perspektywy wzrostu krajów rozwijających się są słabsze ze względu na spowolnienie w światowym handlu, niższe inwestycje i słaby wzrost produktywności" - dodano.

Stany Zjednoczone

Natomiast wzrost w Stanach Zjednoczonych ma przyspieszyć do 2,2 proc. ze względu na przyspieszenie w sektorze przemysłu i wzrost inwestycji po słabym roku 2016. W analizie zwrócono uwagę na wpływ m.in. proponowanego rozluźnienia fiskalnego w Stanach Zjednoczonych na globalną gospodarkę.

Zmiany w polityce gospodarczej Stanów Zjednoczonych, ze względu na ich rolę w całej gospodarce światowej, mogą mieć ogromne znaczenie. Bardziej ekspansywna polityka fiskalna może w krótkim okresie spowodować szybszy wzrost zarówno w USA jak i za granicą, jednak zmiany w polityce handlowej i inne mogą zrównoważyć te korzyści. Ponadto większa niepewność w innych dużych gospodarkach może mieć również negatywny wpływ na światowy wzrost - ocenił, cytowany w komunikacie, dyrektor w BŚ Ayhan Kose.

mmu/ amac/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~jj

Nie bój nic pan Mateuszek mówił, że wzrost PKB jest bez znaczenia.

! Odpowiedz
10 1 ~silvio_gesell

Lepiej patrzyć na realny dochód narodowy. A tu jest lepiej niż kiedykolwiek.

! Odpowiedz
0 3 ~jj

Czyli ważne ile węgla wykopiemy ale nie ile to kosztuje i czy jest potrzebne ?

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~jj

Nie. Dochód narodowy to PKB pomniejszony o produkcje na terenie Polski której właścicielami są obcokrajowcy, powiększony o profukcje poza granicami będąca własnością Polaków, i skorygowany o starzenie się dóbr kapitałowych, będących własnością obywateli Polski. Wysoki dochód narodowy znaczy, że nie przejadamy dóbr kapitałowych, że nie produkujemy dla kapitału zagranicznego za darmo i że inwestujemy za granicą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 2 ~bank_światowy

Ta wiadomość mogłaby by być także informacja bardzo pozytywną. Bo przecież, jak czytamy w tej depeszy PAP, w 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r. Jaką siłę ma odziaływanie nagłówka możecie się przekonać czytając tą informację.

! Odpowiedz
20 7 ~jaton

Jeszcze nie podano całościowych wyników z czwartego kwartału a pejsy z banku juz obnizają polsce PKB.A w czwartym kwartale popyt wzrósł o 8% ,saldo z zagranica po raz pierwszy przekroczyło plus 20mild zł wydatki rzadowe też rosną bo chociazby leki dla seniorów są za darmo w samorzadach jest 19mild, tylko na papierowych investycjach mozna przydołowac PKB a to jest oszustwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~wróg_sortowy

Oczywiście, PKB to oszustwo. PKB nikt się nie naje.

! Odpowiedz
2 16 ~Wtajemiczony

"Ale samym PKB człowiek się nie naje" - stwierdził pod koniec września Morawiecki.
I ma rację, ale tylko w tedy gdy znajdą się naiwni, którzy będą pożyczać nam pieniądze.

! Odpowiedz
0 2 ~jj

"chociazby leki dla seniorów są za darmo w samorzadach" - Rany Boskie to Polfy za darmo rozdają leki ?? Wreszcie mamy komunizm ? Każdemu według potrzeb ?

! Odpowiedz
12 31 ~gf

Sejm przegłosuje a prezydent podpisze że w tym roku będzie 5%. i Co im zrobicie? TVPIS poda w głównym wydaniu i kłamstwo stanie się prawdą.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl