Bank Światowy: bieda w Rosji wzrośnie najszybciej od lat

2016-04-06 12:47
publikacja
2016-04-06 12:47

Liczba Rosjan żyjących w biedzie rośnie najszybciej od lat, a oczekiwane ożywienie gospodarcze wciąż się opóźnia – ostrzega Bank Światowy w najnowszym raporcie.

/ fot. Kirill Kudryavtsev / FORUM

W dokumencie w całości poświęconemu sytuacji w Rosji eksperci Banku Światowego stwierdzają, że gospodarka tego kraju raczej powoli będzie otrząsać się z szoku spowodowanego przeceną ropy naftowej. Według najnowszych prognoz banku w 2016 r. rosyjski PKB skurczy się o 1,9%, a w przyszłym roku urośnie o 1,1%. Oznacza to cięcie prognoz, ponieważ jeszcze w grudniu Bank Światowy przewidywał na ten rok spadek PKB o 0,7% i 1,3% wzrostu w przyszłym roku.

Autorzy raportu zauważają też, że niskie ceny surowców zahamowały ograniczanie sfery biedy w Rosji. W 2015 r. odsetek obywateli żyjących w biedzie wzrósł z 11,2% do 13,4% czyli z 16,1 mln do 19,2 mln osób. Dodatkowo wysoka inflacja doprowadziła do spadku wysokich wynagrodzeń o 9,5%.

- Bazowy scenariusz zakłada, że w tym roku strefa biedy zwiększy się o kolejnych 1,1 mln osób. Wzrost współczynnika ubóstwa do 14,2% oznaczałby największy jego wzrost od poprzedniego kryzysu z lat 1998-1999 oraz wymazanie wysiłków całej ostatniej dekady – czytamy w raporcie.

Wśród ryzyk stojących przed rosyjską gospodarką Bank Światowy wymienia m.in. przedłużający się okres trwania niskich cen ropy i gazu oraz obowiązywania sankcji. Przyszła kondycja gospodarki zależeć będzie też od skuteczności strukturalnych reform planowanych przez Kreml. Zdaniem Banku Światowego, pierwszych poważnych reform możemy się spodziewać jednak dopiero po wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2018 r.

/mz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~Marek
NIe wycigaj pochopnych wniosków z tego, co ktoś napisal, poniewa to, że czegoś nie rozumiesz, nie musi świadczyć źle o piszącym, a o tobie.

Ja pamiętam, jak półtora roku temu dyskutowałem z ludźmi,ktorzy nie wierzyli, że 3 mln osób ma do dyspozycji poniżej 500 zł na miesiąc, albo że 1.3 mln etatowcóe ma
NIe wycigaj pochopnych wniosków z tego, co ktoś napisal, poniewa to, że czegoś nie rozumiesz, nie musi świadczyć źle o piszącym, a o tobie.

Ja pamiętam, jak półtora roku temu dyskutowałem z ludźmi,ktorzy nie wierzyli, że 3 mln osób ma do dyspozycji poniżej 500 zł na miesiąc, albo że 1.3 mln etatowcóe ma pensję minimalną. Do tej pory wiele zamozniejszych osób nie może uwierzyć, że REALNA średnia płaca, mediana dochodu, to ok. 2200 zł netto na rękę, a moda to poniżej 1800. Dane GUS wskazują o 1000 zł wyżej. Ale latwo to zbić zważywszy, że ledwo 20% pracujących ma dochody powyżej 4000 zł netto.
~Polak
Zobaczcie russkie trolle jak ważnym krajem jesteśmy. U Was taka bieda, ludzie nie mają co do garnka włożyć i biedują, a Wam płacą za posty napisane w NASZYM kraju. Widzicie jaka Polska jest ważna? My tak nie robimy. Zostawiamy Titanica samemu sobie, nie warto inwestować tam w propagandę.
~Ciastek
Wszystko zależy kto liczy i kto chce jakie dane podać do wiadomości publicznej.

Według raportu GUS z 2014 roku, poniżej granicy ubóstwa względnego, żyje 16.2% Polaków, tj. około 6 200 000 osób. Gdyby jednak GUS obliczył granicę ubóstwa względnego metodą OECD, okazałoby się, że liczba Polaków żyjących
Wszystko zależy kto liczy i kto chce jakie dane podać do wiadomości publicznej.

Według raportu GUS z 2014 roku, poniżej granicy ubóstwa względnego, żyje 16.2% Polaków, tj. około 6 200 000 osób. Gdyby jednak GUS obliczył granicę ubóstwa względnego metodą OECD, okazałoby się, że liczba Polaków żyjących w biedzie jest dużo większa. Szczęśliwie w naszym kraju są jeszcze dwie granice ubóstwa, określone dużo niżej niż granica ubóstwa względnego, co powoduje, że granica ubóstwa względnego sprawia wrażenie całkiem wysoko ustawionej poprzeczki (!).
Jak duże mogą być rozbieżności pomiędzy danymi OECD a danymi GUS? Niestety, GUS nie przekazał jeszcze OECD najnowszych danych, albo OECD jeszcze przekazanych sobie danych nie opracowało. Rozbieżności pomiędzy wskaźnikami ubóstwa względnego (relatywnego), a tym samym różnice pomiędzy liczbą osób żyjących w ubóstwie według GUS i według OECD, możemy prześledzić na przykładzie roku 2012. Według raportu GUS, relatywna granica ubóstwa wyznaczyła, że zagrożonych ubóstwem jest 16% Polaków, czyli około 6.1 miliona ludzi, według danych OECD, jest to już 29% Polaków, czyli około 11 100 000 ludzi!

Dodam jeszcze że w Rosji jest 3,5 razy więcej ludzi więc podzielcie sobie te 19,2 mln ludzi prze 3,5 żeby porównać z warunkami w naszej "kochanej i troskliwej Polsce"

Polecam przeczytać http://www.weinert.pro/2016/03/20/ta-polska-bieda-czesc-2/
~Ireneusz
Gościu? co takiego wziąłeś, że tak bredzisz?
~Pelka
niech poinformują jak wzrośnie , jak zwykle żydki straszą tylko coraz mniej strachliwych i mało kto bierze ich poważnie ...
~bumbum
Ciekawa prawidłowość. Rosja i Białoruś w latach 90 stały znacznie niżej niz Polska. Gdy na Białorusi i w Rosji poprawiało się, to nie było o tym nawet słówka. Gdy Ukraina staczała się - też nie było słówka. Teraz Ukraina przechodzi przyspieszoną degradację (kradną już tak, że nawet niamiestnik z ambasady amerykańskiej Ciekawa prawidłowość. Rosja i Białoruś w latach 90 stały znacznie niżej niz Polska. Gdy na Białorusi i w Rosji poprawiało się, to nie było o tym nawet słówka. Gdy Ukraina staczała się - też nie było słówka. Teraz Ukraina przechodzi przyspieszoną degradację (kradną już tak, że nawet niamiestnik z ambasady amerykańskiej zwątpił). A tu o Ukrainie cisza i wielka troskę o ruską biedę. Typowe urabianie opinii publicznej.
~karol
Odwracasz uwagę. Kradną to dopiero w Rosji i to pod ochronnym parasolem Putina. Skromny wiolonczelista ma na koncie dwie największe bańki w dolarach, wystarczyło znać wspomnianego wcześniej.
~edw odpowiada ~karol
Proporcjonalnie do wielkości gospodarki, to jednak na Ukrainie jest chyba o wiele większe złodziejstwo.
~karol odpowiada ~edw
Fajne, w Rosji mniej kradną proporcjonalnie. Muszę to sobie zapamiętać
~cp
polczaki jak tam kasa wywlaszczona z ofe? hehe jak tam ustawa o ziemi (z wylaczeniem kosciolajak zawsze). jak tam bieda ? szczaw zebrany na zupe?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki