Bank Pocztowy: Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu słabsza od oczekiwań

Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu okazała się słabsza od średnich oczekiwań rynkowych - wskazała w komentarzu do środowych danych GUS główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dodała, że jednak wynik jest lepszy od listopadowego.

(fot. Maciej Jarzębinski / FORUM)

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła rdr o 3,8 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 9,4 proc.

"Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu okazała się słabsza od średnich oczekiwań rynkowych, choć mimo wszystko jest to wynik lepszy od listopadowego. Pozytywny wpływ na wyniki przemysłu w grudniu miał po części jeden dzień roboczy więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i grudnia 2018 r., a także wzmożony popyt w związku z okresem świątecznym" - napisała Kurtek.

Zaznaczyła, że negatywnie na wyniki wpłynął spadek produkcji w górnictwie, spowodowany mniejszym zapotrzebowaniem, m.in. na węgiel czy sól przemysłową w związku z brakiem zimy.

Kurtek szacuje, że w czwartym kwartale 2019 r. produkcja przemysłowa wzrosła o około 3 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,3 proc. rdr w trzecim kwartale, co według niej wskazuje na stabilizację sektora przemysłowego w tym okresie.

"Po wczorajszych, nie napawających optymizmem danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej, jest to dobra wiadomość z punktu widzenia dynamiki PKB w końcu 2019 r., choć kluczowa dla jej wielkości będzie jeszcze dynamika sprzedaży detalicznej oraz dane dotyczące eksportu i importu w grudniu. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach uzależnione będzie od popytu krajowego jak i zagranicznego, ale także warunki atmosferyczne będą istotne" - komentuje Kurtek.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil