REKLAMA

Pekao na drugim miejscu najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych

2021-07-30 19:34, akt.2021-07-31 08:57
publikacja
2021-07-30 19:34
aktualizacja
2021-07-31 08:57
Pekao na drugim miejscu najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych
Pekao na drugim miejscu najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych
fot. kolbet / / Shutterstock

Bank Pekao znalazł się na drugim miejscu wśród najbardziej odpornych banków w Europie spośród 50 banków, które wzięły udział w badaniu testów warunków skrajnych przeprowadzonym przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - poinformował bank w komunikacie.

Bank Pekao w 2021 roku brał udział w obejmujących Unię Europejską testach warunków skrajnych przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego, Europejskim Bankiem Centralnym oraz Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego.

EBA opublikowała w dniu 30 lipca 2021 r. wyniki testów warunków skrajnych obejmujących Unię Europejską.

Zgodnie z tegorocznymi wynikami testów warunków skrajnych, skonsolidowany współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) Banku Pekao byłby w 2023 r. na poziomie 17,7 proc. w scenariuszu bazowym z 3-letnim zyskiem na poziomie 5,0 mld zł oraz 15,4 proc. w scenariuszu skrajnym z 3-letnim zyskiem na poziomie 2,2 mld zł.

Obydwa są znacząco powyżej wymaganych przez regulatora poziomów oraz docelowych wskaźników kapitałowych.

CET1 Banku Pekao, uwzględniający pełny efekt wdrożenia MSSF 9, sięgnąłby odpowiednio 17,74 oraz 15,41 proc.

"Testy potwierdziły, że nasza strategia, zakładająca budowę zdrowego bilansu przy zachowaniu konserwatywnego podejścia do ryzyka, działa, plasując nas w czołówce najbezpieczniejszych banków w Europie. To przekłada się na duże zaufanie klientów i inwestorów do Banku Pekao" - powiedział prezes Pekao Leszek Skiba, cytowany w komunikacie.

Stress testy EBA to cykliczne badania kondycji banków europejskich, mające służyć jako ważne źródło informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej. Ich celem jest pomoc właściwym organom w ocenie zdolności banków do spełnienia wymogów ostrożnościowych w ramach scenariuszy skrajnych.

W Polsce bezpośrednim badaniem prowadzonym przez EBA zostały objęte dwa banki, Bank Pekao, który zajął drugie miejsce oraz PKO BP z piątą lokatą w Europie.

W poprzednich testach EBA z listopada 2018 Bank Pekao zajął trzecie miejsce.

Obejmujące Unię Europejską testy warunków skrajnych w 2021 roku nie posiadają progu określającego ich zaliczenie, zamiast tego mają one służyć jako ważne źródło informacji do celów procesu przeglądu i oceny nadzorczej (BION). Wyniki pomogą właściwym organom w ocenie zdolności banku do spełnienia stosownych wymogów ostrożnościowych w ramach scenariuszy warunków skrajnych.

Scenariusz niekorzystnych warunków skrajnych został ustalony przez EBC/ESRB i obejmuje trzyletni horyzont czasowy (2021-2023).

Test warunków skrajnych został przeprowadzony przy założeniu statycznego bilansu na grudzień 2020 r., zatem nie uwzględnia przyszłych strategii biznesowych i działań zarządczych. Bank zastrzega, że zaprezentowane wyniki testu warunków skrajnych nie stanowią prognozy zysków.

Na podstawie wyników tego testu oraz pod kontrolą organu nadzorczego, Bank Pekao podejmie ewentualne działania zarządcze w celu złagodzenia wpływu niekorzystnego scenariusza warunków skrajnych, oceni wpływ wyników na przyszłe plany kapitałowe banku, na zdolność banku do spełnienia odpowiednich wymogów ostrożnościowych oraz określi, czy potrzebne są dodatkowe środki lub zmiany w obecnym planie kapitałowym banku. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
koperytko
POwcy powinni zglosić ze to PISowski homofobiczny bank to zleci z drugiego na 60 miejsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki