REKLAMA

Bank Pekao: Europa staje się coraz bardziej zależna od rosyjskiego gazu

2021-10-22 16:25
publikacja
2021-10-22 16:25
Bank Pekao: Europa staje się coraz bardziej zależna od rosyjskiego gazu
Bank Pekao: Europa staje się coraz bardziej zależna od rosyjskiego gazu
fot. Kodda / / Shutterstock

Od kilku lat w Europie zdecydowanie rośnie zależność od importu gazu, którego ponad 40 proc. stanowią dostawy z Rosji - podali eksperci banku Pekao w piątkowym raporcie specjalnym. Analitycy prognozują, że w br. konsumpcja gazu wzrośnie w Europie o 4 proc.

Eksperci banku Pekao ocenili, że "w ostatnich latach zmienność cen gazu w Europie zdecydowanie wzrosła, w okresie kryzysu COVID-19 (jak i w trakcie wychodzenia z niego) wykazując szczególnie silne amplitudy".

"W maju 2020 r. ceny rosyjskiego gazu w Europie znalazły się na poziomie najniższym od 30 lat, po czym w zaledwie kilkanaście miesięcy wspięły się do poziomu bliskiego rekordowym" - dodali.

Jak zauważyli, sytuacja ta ma istotny wpływ na rynek gazu w Europie, która z roku na rok staje się coraz bardziej zależna od importu tego surowca, w tym - w dużej mierze - właśnie z Rosji.

"W minionej dekadzie popularność gazu ziemnego w krajach UE wyraźnie spadła. Pomimo ponownego wzrostu konsumpcji w ostatnich latach, jej poziom w 2020 roku był o ponad 10 proc. niższy w porównaniu ze szczytem z 2010 roku. Od kilku lat zdecydowanie rośnie jednak zależność od importu, którego aż ponad 40 proc. stanowią dostawy z Rosji (główny partner handlowy w tym obszarze)" - podali eksperci Pekao.

Zaznaczyli oni, że trendy cenowe na europejskim rynku gazu pokrywają się co do kierunku z tymi obserwowanymi na rynku globalnym, choć ich zdaniem, znacznie silniejsza jest amplituda ostatnich wahań. Zauważyli, że cena za rosyjski gaz w sierpniu br. w porównaniu do maja 2020 r. jest 9,8 razy wyższa, a cena gazu na giełdzie w Amsterdamie we wrześniu br. w porównaniu do maja 2020 r. jest 8,8 razy wyższa.

W analizie oceniono, że ekstremalne zjawiska pogodowe na półkuli północnej w 1 kwartale br. gwałtownie zwiększyły popyt na gaz, stymulowany również przez ożywienie gospodarcze, a z drugiej strony ubiegły i bieżący rok "obfitowały w nieplanowane przestoje produkcyjne ograniczające podaż". W raporcie przypomniano, że w 2019 r. zużycie gazu w Europie kształtowało się na poziomie 537 mld m sześc., a w 2020 r. zużycie błękitnego paliwa spadło o 3 proc. do 522 mld m sześc. Eksperci prognozują, że w 2021 r. konsumpcja gazu w Europie wzrośnie o 4 proc. do 545 mld m sześc.

"Dynamicznie rosnący popyt na gaz w Azji (zwłaszcza w Chinach) zaspokojony został przede wszystkim przez zwiększone dostawy LNG.W bieżącym roku częściowo zabrakło ich jednak dla Europy – import LNG na Stary Kontynent notuje spore spadki" - poinformował Pekao.

Jak zaznaczyli eksperci banku, kraje azjatyckie dysponują ograniczoną w porównaniu np. do Unii Europejskiej infrastrukturą importową gazu ziemnego i w zaopatrzeniu w ten surowiec posiłkują się przede wszystkim morskimi dostawami gazu skroplonego (LNG).

"Efektem silnego wzrostu popytu na gaz ziemny w bieżącym roku jest zdecydowane zwiększenie dostaw LNG na kontynent azjatycki - w samych Chinach w pierwszych 8 miesiącach 2021 roku były one o ponad 30 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku 2019 (i to pomimo jednoczesnego dynamicznego rozwoju importu rurociągowego z Rosji)" - podaje bank.

"Europa odgrywa na globalnym rynku LNG drugorzędną (de facto bilansującą) rolę. Wolumen LNG przypływający na Stary Kontynent jest w dużej mierze pochodną tego co zostaje po uwzględnieniu wszystkich dostaw tego surowca na inne rynki regionalne. Pierwotne plany zakładały wzrost światowych mocy produkcyjnych o 40 mld m sześc. vs rok 2019, wspomniane ograniczenia podażowe sprawiły jednak, iż realny przyrost wyniesie zaledwie 20 mld m sześc. W efekcie dostawy LNG do Europy (wraz z Turcją) notują znaczny spadek, który w całym roku może wynieść około 15 mld m sześc. vs rok 2019. Jest to istotny czynnik ograniczający w tym roku dostępność gazu ziemnego na Starym Kontynencie" - ocenił w analizie Pekao.

Analitycy banku zauważyli, że mniejszym dostawom gazu do Europy towarzyszył spadek produkcji (efekt kurczących się zasobów), a spadku importu z Rosji, nie zrekompensowały zwiększone dostawy z innych kierunków.

"Sytuację ratował głównie gaz z europejskich magazynów, efektem czego był jednak częściowy drenaż rezerw strategicznych tego surowca, które w październiku 2021 były wciąż o ponad 20 proc. mniejsze niż 2 lata temu. Stopień wypełnienia magazynów znajduje się na poziomie nienotowanym na przestrzeni całej minionej dekady" - dodali.

Zaznaczyli, że Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy niemal wyłącznie za pośrednictwem gazociągu ukraińskiego, co - poza presją na Ukrainę - która utraciła wpływy z tranzytu gazu, ale też na UE, było głównym czynnikiem wzrostu cen w ostatnich miesiącach oraz elementem nacisku ukierunkowanego na szybszą finalizację gazociągu Nord Stream 2.

Przypomnieli, że reakcją na gwałtowny wzrost europejskich cen gazu było już w 3 kwartale br. dość wyraźne ograniczenie jego zużycia – głównie w energetyce, gdzie nastąpiło przesunięcie produkcji m.in. w kierunku bloków węglowych. "Spadku popytu oczekuje się również w całym 2022 roku" - prognozuje bank.

"Po silnym wzroście popytu na gaz ziemny w 3. kwartale roku jego konsumpcja w Europie pod wpływem wysokich cen zdecydowanie spowolniła. Zwłaszcza w sektorze energetycznym nastąpiło wyraźne przesunięcie ciężaru produkcji z elektrowni gazowych na bloki jądrowe, ale też i węglowe (pomimo wysokich cen CO2). Z tych samych względów oczekuje się, iż w przyszłym roku na generalnie wzrostowym globalnym rynku gazu Europa będzie wyróżniać się in minus, notując najsilniejszy spadek konsumpcji" - dodaje.

Zdaniem analityków banku krzywa cen kontraktów terminowych na gaz "sugeruje utrzymanie presji do końca sezonu grzewczego, a następnie złagodzenie napięć i spadek notowań gazu w Europie do bardziej racjonalnych (choć wciąż historycznie wysokich) poziomów".

Pekao dodał, ze najważniejsze czynniki, które mogą wpłynąć na cenę gazu w 2022 r. to warunki pogodowe w sezonie zimowym 2021/22; Odblokowanie części importu z Rosji - uzależnione od finalizacji Nord Stream 2 i decyzji Gazpromu oraz tempo wzrostu popytu Chin, które są konkurencją dla dostaw do Europy - uzależnione m.in. od zmian w tamtejszym energy mix.

Eksperci banku ocenili, że kryzys popytowo-podażowy w Europie "nie mógł pozostać bez wpływu na rynek krajowy", a skala wzrostów cen na Towarowej Giełdzie Energii jest porównywalna z innymi giełdami na Starym Kontynencie.

Zaznaczyli, że gwałtownie rosnące ceny gazu w Europie coraz mocniej odczuwają również polskie przedsiębiorstwa.

"Wzrost cen spot gazu na polskim rynku giełdowym osiągnął w ostatnich miesiącach podobną skalę jak na zachodzie Europy. Wymusił on również trzy podwyżki taryf gazowych dla gospodarstw domowych zatwierdzone w tym roku przez URE – kolejno w kwietniu (+5,6 proc.), lipcu (+12,4 proc.) oraz we wrześniu (+7,4 proc.), łącznie o ponad 27 proc. Jednocześnie z wypowiedzi władz PGNiG wynika, iż w kolejnym roku wnioski o dalsze podwyżki są nieuniknione" - dodali.

Jak przypomnieli eksperci banku, rosnące ceny gazu to kolejny problem kosztowy dla przemysłu, który jest jego zdecydowanie najważniejszym odbiorcą. Dotyczy to zwłaszcza niektórych branż – paliwowej, chemicznej, mineralnej, metalowej, energetyki czy górnictwa.

"Część branż dotkliwie odczuje skutki wysokich kosztów gazu i podejmie próbę przerzucania ich na swoich odbiorców (dodatkowy czynnik inflacjogenny). Na zachodzie część zakładów przemysłowych (np. nawozowych) czasowo wstrzymała nawet z tego powodu produkcję" - czytamy.

Dodali, że Polska "stale zmniejsza swoje uzależnienie od dostaw z Rosji, choć wciąż jest ono wysokie".

"Od 2023 roku możliwości ich dywersyfikacji znacząco wzrosną wraz z ukończeniem Baltic Pipe. I tak nie uchroniłaby ona jednak przed skutkami obecnego kryzysu cenowego". (PAP)

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzurę i innych patoli, Kodziarzy. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.
ajwaj_
Dziwne jest zainteresowaanie PISy rosyjskim GAZPROMem. klient ich Pan, PISy nie chca i OK, niech se wezma z SanEscobar
Kupili na dziesieciolecia gaz LNG demokracji od kal-bojów, Baltic Pipa sie kopie, choc pusta. A u PISy jeden temat GAZPROM.
PISia-Morawitz & Co robi obciach Polsce,
powiada, ze GAZPROMa Nprd Stream
Dziwne jest zainteresowaanie PISy rosyjskim GAZPROMem. klient ich Pan, PISy nie chca i OK, niech se wezma z SanEscobar
Kupili na dziesieciolecia gaz LNG demokracji od kal-bojów, Baltic Pipa sie kopie, choc pusta. A u PISy jeden temat GAZPROM.
PISia-Morawitz & Co robi obciach Polsce,
powiada, ze GAZPROMa Nprd Stream 2 zniszczyc, jednoczesnie zada wiecej gazu, bo niby spekuluja, a najwiecej zdziwenia, ze GAZPROM ma transferowac gaz przez UKR :)
ajwaj_
Czasem wymyka sie uwadze, ze wydobycie gazu w Europie spadlo -20 mld m3 (jakby rura NordStream)
Sa to suche kawalki, które musza dac gaz z zawartych umów i potrzeb
Holendrzy, Dunczycy, Norwedzy, Algieria itd daja mniej
Azerbejdzanska rura co sie kiedys zrobi, da 10 mld m3 na 540 mld m3 potrzeb w Europie
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Polskojezyczni PISy karmia Polaków dyzurna rusofrenia, dobra mysla, na kazde niedolestwo PISy, Morawitz opowiada > "ciemny lud to kupi"
a spece od gazu ECONOMIST znaja prosta przyczyne krzysu:
__________
""Dlaczego europejski kryzys gazowy jest domowy ?

Kuszące jest zrzucanie winy za niedobory
Polskojezyczni PISy karmia Polaków dyzurna rusofrenia, dobra mysla, na kazde niedolestwo PISy, Morawitz opowiada > "ciemny lud to kupi"
a spece od gazu ECONOMIST znaja prosta przyczyne krzysu:
__________
""Dlaczego europejski kryzys gazowy jest domowy ?

Kuszące jest zrzucanie winy za niedobory gazu i energii elektrycznej w Europie na kraje zagraniczne.
W rzeczywistości odpowiedzialność leży po stronie europejskiego aktywizmu ekologicznego i pośpiesznej próby dekarbonizacji systemu energetycznego.""

MANAGER MAGAZIN

https://www.manager-magazin.de/politik/europa/energiewende-befeuert-gaskrise-in-europa-ein-hausgemachtes-problem-a-6a33bda6-eddc-48bf-87fe-28035e487e68

ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Masakre eneregii co PISy pozostawia nastepcom
Ceny spotowe oscyluja > ca 1 000 $/1 000 m3
Braci z Bialorusi maja cene 184 $ / 1 000 m3 (konkurencyjnosc ? :)
___________________
Z dzis
""Bez rezultatu zakończyły się dwudniowe rozmowy rosyjsko-mołdawskie na temat gazu, których gospodarzem był wiceszef
Masakre eneregii co PISy pozostawia nastepcom
Ceny spotowe oscyluja > ca 1 000 $/1 000 m3
Braci z Bialorusi maja cene 184 $ / 1 000 m3 (konkurencyjnosc ? :)
___________________
Z dzis
""Bez rezultatu zakończyły się dwudniowe rozmowy rosyjsko-mołdawskie na temat gazu, których gospodarzem był wiceszef rosyjskiej administracji prezydenckiej Dmitrij Kozak. Poinformowała o tym agencja TASS, powołując się na źródło zbliżone do negocjacji.

Powiedział on, że strona rosyjska zaoferowała uczciwą cenę rynkową z dodatkowym 25% rabatem, ale delegacja mołdawska nalegała na obniżenie ceny o połowę ceny rynkowej.

Wcześniej wicepremier i minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Nicu Polescu powiedział, że Kiszyniów zamierza stworzyć wspólnie z Ukrainą grupę roboczą, która będzie korzystać z doświadczeń Kijowa w kwestii zakupów gazu. :):):)

Mołdawia ogłosiła stan wyjątkowy z powodu niedoboru gazu.

"Gazprom" przedłużył umowę z Mołdawią do 1 listopada do pompowania paliwa, ale cena wzrosła do 790 dolarów za tysiąc metrów sześciennych z rocznej średniej 200 dolarów. Władze republiki mają nadzieję na zawarcie nowej długoterminowej umowy na dostawy gazu z rosyjskim koncernem, która nie została jeszcze podpisana.""
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Obciach Morawitz chce zostac prezesem UE :)
Polacy sie ciesza na OK ceny gazu po kontrakcie
_______________________
""Polski premier Mateusz Morawiecki uważa, że odpowiedzią Komisji Europejskiej na obecny kryzys energetyczny mogłoby być śledztwo w sprawie Gazpromu.

"Śledztwo w sprawie Gazpromu
Obciach Morawitz chce zostac prezesem UE :)
Polacy sie ciesza na OK ceny gazu po kontrakcie
_______________________
""Polski premier Mateusz Morawiecki uważa, że odpowiedzią Komisji Europejskiej na obecny kryzys energetyczny mogłoby być śledztwo w sprawie Gazpromu.

"Śledztwo w sprawie Gazpromu to bardzo dobre narzędzie. Identyfikacja nielegalnych praktyk monopolistycznych, dyktatu cenowego, szantażu ekonomicznego pozwoliłaby na właściwą reakcję - powiedział Morawiecki po piątkowym szczycie UE w Brukseli.""
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Ukraiscy oligarchowie "Ruskie dajcie rubli"
______________________
""Zelenskyy: Kijów oferuje Gazpromowi 50% zniżki na tranzyt gazu powyżej kontraktu

Ukraiński prezydent mówi, że Kijów "gwarantuje specjalne antykryzysowe warunki tranzytu w przypadku dostaw przekraczających zakontraktowane
Ukraiscy oligarchowie "Ruskie dajcie rubli"
______________________
""Zelenskyy: Kijów oferuje Gazpromowi 50% zniżki na tranzyt gazu powyżej kontraktu

Ukraiński prezydent mówi, że Kijów "gwarantuje specjalne antykryzysowe warunki tranzytu w przypadku dostaw przekraczających zakontraktowane ilości".
samsza
Dzień w którym opcja niemiecka w Polsce (eee europejska znaczy), staje się opcją Putina i ruskimi onucami... jest ich już 90% !
demeryt_69
Ochójska, Lempartówna, Biedroń, Szczuka, Młynarska ...
demeryt_69
Hołdys, Sztur-syn, Ofsik ... sami 'górale' - $zalom!

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki