Bank Millennium przejmuje Euro Bank

analityk Bankier.pl

Bank Millennium podał w komunikacie, że podpisał z SG Financial Services Holdings, spółką zależną Société Générale, umowę nabycia 99,787 proc. akcji Euro Banku za cenę 1,8 mld zł. Transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r., po czym nastąpi fuzja prawna obu banków.

„Istotą transakcji przewidzianej w Umowie jest bezpośrednie nabycie przez Bank Millennium akcji od sprzedającego za cenę wynoszącą 1.833.000.000 PLN (jeden miliard osiemset trzydzieści trzy miliony złotych), która będzie podlegała mechanizmowi korekty ceny po zamknięciu transakcji. Cena ostateczna zostanie skorygowana na podstawie porównania ostatecznej wartości aktywów netto Euro Bank (wyliczonej, co do zasady, na dzień zamknięcia) z wartością referencyjną aktywów netto stanowiącą podstawę ustalenia ceny”- czytamy w komunikacie.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

- Jestem przekonany, że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków. Istotny jest również fakt, że Bank zrealizuje tę transakcję bez podwyższania kapitału własnego komentuje Fernando Bicho, Wiceprezes Zarządu Banku Millennium.

Kredyty walutowe w Euro Banku

Bank Millennium przejmie Euro Bank razem z portfelem kredytów frankowych. Po zamknięciu transakcji zostanie jednak zawarta dodatkowa umowa zwalniająca Millennium z odpowiedzialności i gwarancji dotyczących portfela w CHF. Będzie przewidywała:

  • 10-letnie gwarancje dotyczące uzgodnionej części ryzyka kredytowego związanego z kredytami z portfela CHF niezagrożonymi na dzień zamknięcia oraz uzgodnionej części wzrostu kosztów ryzyka związanego z kredytami z portfela CHF zagrożonymi na dzień zamknięcia
  • 20-letnie zwolnienie z odpowiedzialności z tytułu pewnych innych strat wynikających z postępowań, sporów lub zmian prawa dotyczących portfela CHF w zakresie określonym w umowie CHF.

Umowa CHF będzie określała pewne zobowiązania Euro Banku związane z między innymi zarządzaniem portfelem frankowym oraz pewne zasady odpowiedzialności Societe Generale.

Do sfinalizowania umowy konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego, a także zawiadomienie przez Banco Comercial Português (będącego akcjonariuszem większościowym Banku Millennium) Europejskiego Banku Centralnego.  Zgodnie z planem transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r. po czym nastąpi fuzja prawna obu banków. Połączenie operacyjne Banku Millennium i Euro Banku planowane jest na czwarty kwartał 2019 r.

Co fuzja Banku Millennium i Euro Banku oznacza dla klientów?

Do tego czasu dla klientów Euro Banku nic się nie zmieni. Nadal będą mogli korzystać z produktów i usług na dotychczasowych warunkach. Dopiero fuzja operacyjna będzie oznaczała ujednolicenie systemów informatycznych i oferty produktowej. Wówczas klientom banku przejmowanego zostanie udostępniony system bankowości internetowej i mobilnej banku przejmującego. Oznacza to, że klienci Euro Banku zyskają dostęp do nowych usług, na przykład do Blika czy Apple Pay (ten system pojawi się w Banku Millennium na początku przyszłego roku).

Na koniec pierwszego półrocza Bank Millennium obsługiwał 2,3 mln klientów, a Euro Bank 1,5 mln. Pierwszy z banków miał 359 placówek na terenie kraju, a drugi 250. Gdyby dziś doszło do fuzji, połączony bank dysponowałby siecią 609 oddziałów, co pod tym względem zapewniałoby mu trzecią pozycję na rynku (za PKO BP i Pekao). Na koniec II kwartału 2018 r. Bank Millennium zatrudniał pracowników na 5,5 tys. etatach, a Euro Bank na 2,7 tys. Łącznie jest to 8,2 tys., co pod tym względem stawia połączony bank na czwartej pozycji na rynku (za PKO BP, Pekao i BZ WBK). Każda fuzja oznacza jednak konieczność optymalizacji sieci sprzedaży i zatrudniania. Wówczas zamykane są znajdujące się obok siebie placówki i dochodzi do łączenia struktur wewnątrz banku.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 6 marekrz

Pierwsze rozwiązanie które nie kpi z praw konsumentów, którzy mieli pecha nabyć produkt nazywany potocznie "kredytem frankowym".
W porównaniu do rozwiązania zaakceptowanego przez parodię nadzoru czyli KNF, takich jak w przypadku BPH, Raiffeisen i Deutsche Bank, to przynajmniej zachowuje standardy.

! Odpowiedz
1 0 rudy_g

Ale te 10-cio i 20-sto letnie gwarancje dokładnie oddają jakim "gorącym kartoflem" są te frankowe aktywa.

! Odpowiedz
4 16 czytacz

I znowu stracę gwarancje BFG na część moich środków.Najpierw dzielą potem się łączą,a klient zawsze dostaje po dupie!

! Odpowiedz
1 30 mhm

Nie przesadzaj, masz sporo czasu na wycofanie środków.

Ale z drugiej strony dawno nie widziałem tak celnego Twojego komentarza, czytając tę informację też sobie myślałem, że przez tę konsolidację milionerzy mają coraz trudniej...

! Odpowiedz
0 3 czytacz odpowiada mhm

czas na wycofanie ,a znalezienie banku na ich trzymanie to zupełnie co innego!

! Odpowiedz
1 0 mhm odpowiada czytacz

To zależy, ile tych milionów w bankach masz.

Przy jednym nie jest to duży problem, środki wystarczy podzielić między 3 (choć też należy uważać, by to na pewno były 3 różne, np. oferujące dobre oprocentowanie Lions i Idea to jeden bank, a akurat w tym zdecydowanie trzeba uważać na limit BFG).

Przy większych kwotach w ostateczności można środki dzielić pomiędzy bankami spółdzielczymi, choć tu chyba też trzeba uważać, bo np. te zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. mają chyba wspólny limit BFG...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.