REKLAMA

Bank Japonii nie zmienia kursu. Inwestorzy są zawiedzeni

2023-09-22 09:20
publikacja
2023-09-22 09:20

Bank Japonii utrzymał swą ultraluźną politykę pieniężną, mimo że inflacja od roku utrzymuje się powyżej 3%. Wcześniej spekulowano, że do porzucenia polityki ujemnych stóp procentowych może dojść jeszcze w tym roku.

Bank Japonii nie zmienia kursu. Inwestorzy są zawiedzeni
Bank Japonii nie zmienia kursu. Inwestorzy są zawiedzeni
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Na piątkowym posiedzeniu kierownictwo Banku Japonii zadecydowało o utrzymaniu stopy procentowej na niezmienionym poziomie -0,1%. Ujemne stopy Japończycy bez większego powodzenia stosują od 2016 roku.

BIS

Ponadto rentowność 10-letnich obligacji skarbowych jest sztucznie utrzymywana w okolicach zera, z dopuszczalnym odchyleniem o pół punktu procentowego. Bankierzy centralni nazywają to „polityką kontroli krzywej terminowej” (YCC). Wrześniowe decyzje zapadły jednogłośnie.

W celu utrzymania zaniżonych i nierynkowych stóp procentowych BoJ co tydzień skupuje rządowe papiery dłużne za świeżo wykreowane rezerwy bankowe (QE). Ponadto japońskie władze monetarne „drukują pieniądze” na interwencyjny skup ETF-ów (12 bilionów jenów rocznie) oraz REIT-ów (180 bln JPY rocznie). Na dodatek Bank Japonii utrzymuje pokaźny portfel obligacji korporacyjnych.

Bank Japonii jest jedynym z głównych banków centralnych krajów rozwiniętych, który w ostatnich dwóch latach nie zdecydował się na normalizację polityki monetarnej. Kraje Zachodu zerwały z polityką niedodatnich stóp procentowych oraz QE, aby zwalczyć wyhodowaną przez siebie inflację. W tym celu stopy procentowe w USA podniesiono do najwyższego poziomu od 22 lat. Również w strefie euro koszty kredytu są najwyższe od 2001 roku, a w Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii od 2008 roku.

W Japonii jednak uporczywie chcą wykreować wyższą inflację. Oficjalnie BoJ pisze o uzyskaniu „stabilności cenowej”, rozumianej jako trwały, średnioroczny wzrost cen w wysokości 2%. Najzabawniejsze w tym jest to, że od kwietnia 2022 roku inflacja CPI w Japonii permanentnie przekracza ów 2-procenowy cel. Co więcej, od roku nie spada ona poniżej 3%. A zatem cel Banku Japonii realizowany jest wręcz z przeszło 50-procentową nadwyżką. Dziś rano japońscy statystycy pokazali szacunki sierpniowej inflacji CPI na poziomie 3,2% rdr.

Piątkowy komunikat BoJ nie pomógł jenowi. O poranku dolar był wyceniany na 148,38 jenów, a więc blisko najwyższych poziomów od zeszłorocznego października. Niemal rok temu kurs USD/JPY po raz pierwszy od 1990 roku przełamał barierę 150 jenów za jednego dolara. Oznacza to, że japońska waluta nadal jest historycznie bardzo słaba względem dolara.

Negatywna reakcja rynku może wynikać z rozczarowania wrześniowym komunikatem BoJ. Jeszcze kilkanaście dni temu szef Banku Japonii zasugerował, że do końca roku możliwe jest zerwanie z polityką ujemnych stóp procentowych (ang. ZIRP). W ankiecie Reutersa większość ekonomistów spodziewa się, że zerwanie z ZIRP nastąpi dopiero w 2024 roku. Ale wrześniowe stanowisko Banku Japonii nie zapowiada takiego posunięcia.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Załóż konto w ING Banku Śląskim przez internet i zyskaj do 250 zł w promocji

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jenak
Dziwne dla mnie, bom nie kredens, że do cienkiej Jalponii inflacja trafiła, a do Chin ze wzrostem 10x wyższym niż ci pierwsi, nie.
jenak
Przecież gołym okiem widać, że gdyby nie wakacje kredytowe, to zarżnięto by niezły baton hipotek, a gdyby to się stało, to pobyt siada, a gdy ten siada, to inflacja siada.


A stopy są zaledwie połową, jeśli nie jedną trzecią tego, co chce tuz kredensowy, pani T.
tomitomi
jak dla mnie jest to sygnał ,że piekło na Ziemi zamarzło - róbcie co chcecie !!
;-(((((
samsza
Dzieci nie ma, ludzie odkładają na starość, a leżące pieniądze nie pracują.
Trzeba trochę popchnąć informacją, że odłożone pieniążki ci stopnieją.
jenak
Zawiedzeni. A tak by rentierskie kupony odcinali, śpiąc smacznie.

No wiecie co.

Powiązane: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki