Bank Centralny Litwy zapowiada monetę cyfrową dla kolekcjonerów

Bank Centralny Litwy poinformował we wtorek, że zamierza "uczynić historyczny krok" i dla uczczenia stulecia niepodległości kraju "wybije" monetę cyfrową dla kolekcjonerów.

Jak wyjaśniono, waluta zostanie zaprojektowana przy użyciu technologii blockchain - zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych w sieci internetowej. Na blockchainie opierają się kryptowaluty, takie jak np. bitcoin.

Dzięki tej cyfrowej walucie dla kolekcjonerów kraj "przeciera nowy szlak w świecie numizmatyki" - powiedział Marius Jurgilas, członek zarządu banku.

Zdaniem banku to świetny sposób na uczczenie stulecia, a jednocześnie pokazanie światu, że Litwa jest krajem otwartym na nowe idee i wdrażającym innowacje.

Aby wybrać konkretne rozwiązania, w maju odbędzie się hakaton, w którym zbiorą się specjaliści z firm technologicznych z całego świata. Hakaton to metoda pracy związana z nowymi technologiami, coś w rodzaju wspólnych warsztatów projektowych.

Ostateczna decyzja w sprawie produkcji, nominału, wartości i daty wydania waluty, a także sposobu jej dystrybucji zostanie podjęta po hakatonie.

Jurgilas podkreślił, że litewski bank centralny aktywnie przygotował się do wprowadzenia cyfrowej waluty i ma nadzieję, że uda mu się zrealizować ten plan do końca roku.

Monety kolekcjonerskie, upamiętniające ważne wydarzenia lub wybitne postacie, nie są przeznaczone do wprowadzenia do obiegu. (PAP)

klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil