REKLAMA

Bank Anglii zezwala bankom komercyjnym na pożyczanie z ich rezerw płynnościowych

2020-04-20 18:14
publikacja
2020-04-20 18:14
fot. Mel Longhurst / FORUM

Bank Anglii (BoE) oświadczył w poniedziałek, że brytyjskie banki komercyjne powinny wykorzystać swe znaczne rezerwy płynnościowe do wsparcia gospodarki w walce ze skutkami kryzysu koronawirusowego. Zapowiedział, że nie będzie egzekwował kar za takie praktyki.

Opublikowane wytyczne Zarządu Regulacji Ostrożnościowej (Prudential Regulation Authority - PRA) Banku Anglii, czyli brytyjskiego banku centralnego, zalecają instytucjom kredytowym, by nadal skupiały się na działalności na rzecz swych klientów. "Oczekuje się, że banki użyją przy tym swych buforów płynnościowych, nawet jeśli ma to spowodować spadki ich wskaźników zabezpieczenia płynności (liquidity coverage ratio - LCR) znacznie poniżej 100 proc." - zaznaczył PRA.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, brytyjskie banki komercyjne muszą mieć stale do dyspozycji złożoną z gotówki i krótkoterminowych obligacji rezerwę finansową, wynoszącą znacznie powyżej 100 proc. kwoty potrzebnej im na co najmniej jednomiesięczne funkcjonowanie bez pomocy z zewnątrz.

Jak wskazuje Reuters, organy nadzorcze chcą od banków przyspieszenia akcji kredytowej w ramach rządowego planu wspierania przedsiębiorstw poszkodowanych przez pandemię, a celem dyrektywy PRA jest zapewnienie pożyczkodawców, że nie staną w obliczu sankcji, na jakie byliby w normalnej sytuacji narażeni. "Redukcja wskaźnika LCR, nawet poniżej 100 proc., nie spowoduje jakichkolwiek automatycznych restrykcji" - podkreślił PRA. Zapowiedział również, że po kryzysie da bankom wystarczającą ilość czasu na uzupełnienie rezerw płynnościowych do wymaganego poziomu.

Już wcześniej BoE zezwolił bankom komercyjnym, by na potrzeby pożyczkobiorców uwolniły łącznie 23 mld funtów ze swych kapitałowych buforów przeciwcyklicznych (counter cyclical capital buffer - CCYB), które stanowią ochronę przed negatywnymi efektami okresowych zmian koniunktury. Rząd zakłada, że cały wolumen kredytów sięgnie w ramach obecnej akcji 190 mld funtów.

dmi/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki