Bank Anglii obniżył prognozę dla wzrostu PKB Wielkiej Brytanii

Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie w czwartek. BoE obniżył prognozę dla wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w 2019 r. do 1,2 proc. z 1,7 proc. przewidywanych trzy miesiące temu.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Decyzja bankierów była podjęta jednogłośnie.

Bank podwyższył stopę repo na spotkaniu w sierpniu 2018 r., o 25 pkt. bazowych, i była to druga podwyżka kosztu kredytu na Wyspach od ponad dekady.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu 2016 r. - z 375 mld funtów.

Analitycy spodziewali się, że target ten pozostanie bez zmian - na poziomie 435 mld funtów. W opublikowanych przez BoE kwartalnych prognozach obcięto prognozę dla wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w 2019 r. do 1,2 proc. z 1,7 proc. przewidywanych trzy miesiące temu. W 2020 r. wzrost PKB ma wynieść 1,5 proc., wobec 1,7 proc. przewidywanych trzy miesiące wcześniej. To największa obniżka prognoz wzrostu od czasu referendum brexitowego z 2016 r.

"Wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii spowolnił pod koniec 2018 r. i wydaje się, że dynamika wzrostu PKB spowolniła jeszcze na początku 2019 r." - napisano w komunikacie po posiedzeniu banku.

Bank Anglii ostrzegł w czwartek, że Wielka Brytania jest na dobrej drodze, by zarejestrować swój najsłabszy wzrost gospodarczy w ciągu dekady, czyli od czasu globalnego kryzysu finansowego. "Spowolnienie to odzwierciedla głównie słabszą aktywność gospodarczą za granicą i większą niepewność o Brexit w kraju" - dodano.

Według prognoz BoE, inflacja prawdopodobnie spadnie poniżej celu ze względu na globalny spadek cen ropy naftowej, ale w horyzoncie 2-3 lat inflacja powinna wzrosnąć do poziomu ok. 2,1 proc. Według BoE presja inflacyjna będzie rosła z powodu szybszego wzrostu płac po tym, jak stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od ponad 40 lat.

BoE podało, że zamierza reinwestować w marcu zapadające obligacje o wartości 20,6 mld funtów. Prezes BoE Mark Carney powiedział na konferencji po posiedzeniu banku, że "+mgła Brexitu+ tworzy napięcia", odnosząc się do obniżenia projekcji wzrostu. Carney dodał, że "gospodarka nie jest przygotowana na Brexit bez umowy".

Carney ocenił, że gospodarka Wielkiej Brytanii może się skurczyć w wypadku Brexitu bez porozumienia. Carney dodał, że prawdopodobieństwo wyjścia Zjednoczonego Królestwa bez porozumienia wzrosło. "Brexit bez umowy byłby szokiem dla gospodarki, co zwiększyłoby szanse na kwartalne spadki PKB" - powiedział Carney.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca.

aj/ kkr/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil