REKLAMA

Bank Anglii chce kupić dług Apple

2016-09-14 11:12
publikacja
2016-09-14 11:12

Bank Anglii zamierza zrobić firmie Apple prezent w postaci tańszego kredytu na spłacenie zaległości podatkowych w Irlandii. Według instytucji, taki krok zachęci giganta branży elektronicznej do kolejnych inwestycji na terenie Wysp.

Decyzja banku centralnego Wielkiej Brytanii jest konsekwencją opracowania listy firm, które kwalifikują się do projektu stymulującego rozwój gospodarczy przez wykup ich obligacji. Wpisanie do tej grupy Apple miałoby pomóc firmie uporać się z gigantycznym podatkiem do zapłacenia, a krajowi w pozyskaniu kolejnych inwestycji – donosi serwis informacyjny BBC.

fot. / / Wikimedia Commons

Komisja Europejska nałożyła na Apple obowiązek zwrócenia 13 mld euro podatku do kasy Irlandii. Według instytucji, Irlandia udzieliła firmie niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości 13 miliardów euro – przez kilka lat Apple płaciło 0,005 proc. podatku dochodowego – pisaliśmy w artykule: „Komisja Europejska: Apple musi zwrócić 13 mld euro podatku”.

Eksperci wskazują na brak logiki w tej decyzji. Bank nie będzie miał możliwości kontrolowania, gdzie pieniądze z udzielonej pożyczki właściwie trafią – Apple może nie być zainteresowany popychaniem ich w rozwój działalności na rynku brytyjskim, co sprawia, że fundament całej idei drży w posadach.

Anonimowe źródła mówią jednak, że kreacja pieniądza na zakup zobowiązań firm z listy ma na celu zwiększenie cen rynkowych w kraju.

MG

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~sa
Czy Apple poprosiło o ten kredyt? Publiczna informacją jest to że oni mają 60 mld USd w gotówce i nie wiedzą co z tym zrobić. 13 mld wyjmą z konta w banku i załatwione. Będzie już tylko 47 mld USD zmartwienia.
~karroryfer
to są jakieś jaja - jak banki chcą zwiększać ceny to dlaczego ciągle rozdają pieniądze tylko najbogatszym zamiast rozdać je wszystkim ?
efekt natychmiastowy !
~zez
bo "inflacja". taki "powód" podają, ale że jest mega-inflacja na giełdzie (bo tym są pompowane ceny akcji) to już OK...
~janr12
Bo koszt obsługi zadłużenia est mniejszy!!
~silvio_gesell
Bo jak rozdadzą wszystkim to tylko wzrosną ceny ziemi, na której już jest inflacja conajmniej 10% rocznie. A gdy wzrosty cen ziemi przekroczą możliwość gospodarki do generowania długu to będzie wojna domowa.
~Www odpowiada ~zez
Inflacja ale nie w Polsce na gpw
~PARIOT
A co to da Appla który posiada 200 Miliardów $ samej gotówki
~Andy
Dokladnie. Jaja jakies. Przeciez Apple nie tworzy zadnych miejsc pracy (w US ma R&D) poza sklepami Apple Store. Produkcja jest w calosci outsorcowana. Jak chcecie miejsc pracy to zaproscie I dofinansujcie Flextronics I inne tego typu firmy, ktore produkuja dla Apple.
Kasa podatnikow (wlasciwie swiezo wydrukowana) na wsparcie
Dokladnie. Jaja jakies. Przeciez Apple nie tworzy zadnych miejsc pracy (w US ma R&D) poza sklepami Apple Store. Produkcja jest w calosci outsorcowana. Jak chcecie miejsc pracy to zaproscie I dofinansujcie Flextronics I inne tego typu firmy, ktore produkuja dla Apple.
Kasa podatnikow (wlasciwie swiezo wydrukowana) na wsparcie najbogatszej korporacji swiata, ktora nie placi podatkow. Porazka. Jak tak dalej pojdzie to rewolucja nas nie ominie
~taki_jeden
Ale na głupocie Banku Anglii mogą zarobić.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki